adplus-dvertising

112 Acil Çağrı Merkezinde gülümseten talepler

Tokat’ta 112 Acil Çağrı Merkezi’ne gelen çağrıların birçoğu esassız çıkarken, “Tavuğum yumurtlayamıyor ambulans gönderin, papağını mı yiyen kedinin kolluk güçlerince yakalanmasını istiyorum” biçimindeki istekler gülümsetiyor.
Takip et
112 Acil Çağrı Merkezinde gülümseten talepler
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tokat’ta, 112 Acil Çağrı Merkezinde günlük yüzlerce çağrıya yanıt verilirken, bazı istekler ve sorular çalışanları gülümsetiyor. Gelen çağrılara yanıt veren ekipler beklemedikleri isteklerle karşılaşıyor. Kimi zaman gülümseten anların meydana geldiği diyalogların yanı sıra esassız yapılan çağrılar da ekiplerin işini zorlaştırıyor. Tokat 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü İbrahim Erdoğan, vatandaşların can ve mal emniyetinin temini için saniyelerle yarışarak görev yapan personellerin en büyük karşılaştığı problemlerden birisinin esassız ve lüzumsuz çağrılar olduğunu belirtti. Esassız ve lüzumsuz çağrıların sistemin meşgul edilmesine neden olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Ekiplerimizin o saniyede bir cana müdahale etmesi lazımken ‘meşgul edilmekten kaynaklı bir can kaybedilmesine sebep olunabilir’ düşüncesiyle vatandaşlarımızdan acil vaziyetler haricinde esassız ve lüzumsuz dediğimiz çağrılarla lütfen çağrı merkezini meşgul etmemeleri mühim istirhamımız ve ricamızdır” şeklinde konuştu.

112 Acil Çağrı Merkezinde gülümseten talepler

Tavuğu için ambulans istedi

Müdür Erdoğan, sıklıkla karşılaştıkları bazı soruların yanı sıra gülümseten isteklerinde geldiğini söyleyerek, “Ramazan ayında evinde ekmeği biten ve misafiri olan bir vatandaşımız ‘Kontörüm bitti. Eşime ulaşamıyorum. Misafire rezil olacağım. Bana acil evime ekmek gönderir imisiniz?’, Bir vatandaşın tavuğu yumurtlamıyormuş, ‘Acil bana ambulans yönlendirin. Tavuğum yumurtlamıyor. Bununla alakalı müdahale istiyorum’ diyerek bu şekilde vaziyetler meydana geliyor. Bu işin gülümseten tarafı diyelim” diyerek konuştu.

112 Acil Çağrı Merkezinde gülümseten talepler

112 Acil Çağrı Merkezinde gülümseten talepler

Esassız ve lüzumsuz çağrı yapana para cezası

Çağrı merkezini esassız ve lüzumsuz yere meşgul edenler hakkında kabahatler yasası gereğince cezai işlem uygulandığını söyleyen Müdür Erdoğan, “561 TL idari yaptırımı vardır. Bunun tekrarı halinde de bu ceza iki kat olarak uygulanmaktadır” diyerek konuştu.

112 Çağrı merkezi çalışanları da yaşadıkları enteresan çağrılar arasında “Papağanı mı kedi yedi. Kedinin kolluk güçlerince yakalanıp lüzumlu cezai işlemin yapılmasını istiyorum” Yamaç paraşütü tabelasını gören şoförlerin çağrı merkezini arayarak, “Yamaç paraşütçüsü tele takılı kalmış” biçimindeki çağrılar yer aldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.