11 Eylül’de Ne Oldu?

Tarihte bugün 11 Eylül'de gerçekleşen olaylar nelerdir? Özellikle 11 Eylül saldırısı olarak bilinen Pentagon ve Dünya Ticaret Merkezine saldırısı nasıl gerçekleşti, kaç kişi hayatını kaybetti ve merak edilen ilgiler haberimizde...

Pentagon ve Dünya Ticaret Merkezine saldırı düzenlendi (2001)

TEMA Vakfı Kuruldu (1992)

İttihat Ve Terakki’nin Ünlü Tetikçisi ‘’Yakup Cemil’’ Kurşuna Dizildi(1916)

11 Eylül Saldırısı Nedir?

Tarihte bugün, 18 yıl önce ABD’yi sarsan 11 Eylül saldırıları gerçekleşti. El-Kaide’ye bağlı kişiler tarafından kaçırılan uçakların 11 Eylül 2001 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iki farklı hedefe intihar saldırısı düzenlemesiyle koordineli dört saldırı gerçekleştirildi. Saldırılar sonucunda 19 hava korsanı dahil 2.996 kişi hayatını kaybederken, 10 milyar $’ın üstünde maddi hasar meydana geldi.

O gün Amerika Birleşik Devletleri’nde iç sefer yapan 4 yolcu uçağı, El Kaide üyesi 19 kişi tarafından kaçırıldı. Önce iki uçak New York’ta bulunan Dünya Ticaret Merkezi’nin sırasıyla kuzey ve güney kulelerine çarptı. İki saat içinde 110 katlı iki bina da çöktü.

Kaçırılan üçüncü uçak, American Airlines’ın 77 sefer sayılı uçuşu, Virginia eyaletindeki Amerikan Savunma Bakanlığı karargâhı Pentagon’a çarptı. Saldırı sonucunda binanın batı cephesinin bir kısmı yıkıldı.

Kaçırılan dördüncü uçak ise başkent Washington’ı hedeflemişti. Ancak yolcuların teröristlere müdahalesi sonrası uçak, Pensilvanya’da düştü.

İki saat içinde 110 katlı her iki bina da çökerken, 7 Dünya Ticaret Merkezi’nin de arasında bulunduğu çevresindeki bazı yapılar yıkıldı ve bazıları hasar gördü. Kaçırılan üçüncü uçak, American Airlines’ın 77 sefer sayılı uçuşu, Virginia eyaletine bağlı Arlington County’de yer alan Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı karargâhı Pentagon’a çarptı. Saldırı sonucunda binanın batı cephesinin bir kısmı yıkıldı. Kaçırılan dördüncü uçak olan United Airlines’ın 93 sefer sayılı uçuşu ise Washington, DC’yi hedeflemişti. Ancak yolcuların uçağı kaçıranlara yaptığı müdahale sonrasında uçak, Pensilvanya eyaletindeki Shanksville yakınlarına düştü.

Uçaklardaki 19 hava korsanı ve 227 kişi de dahil olmak üzere saldırılar sonucunda 2.996 kişi hayatını kaybetti.

Dünya Tarihinde Yeni Bir Dönemin Habercisi 11 Eylül Olayı (2001)

Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en büyük terör saldırısı ile sarsıldı. 11 Eylül 2001 günü kaçırılan sivil uçaklar ile askeri üs Pentagon’a ve Dünya Ticaret Merkezi binaları olan ikiz kulelere intihar saldırıları düzenlendi. İkiz kuleler yıkıldı olayda yüzlerce insan hayatını kaybetti. Amerika Birleşik Devletleri hatta bütün dünyada büyük bir şaşkınlık ve şok yaşandı. Ancak bu olay daha sonra ABD’nin dünyanın çeşitli bölgelerine müdahalesinin de yeni bahanesi oldu.

TEMA Vakfı Kuruldu (1992)

1980 yılında Hayrettin Karaca’nın Türkiye’nin ilk özel arboretumunu (canlı ağaç müzesi-Yalova’da) kurması aynı zamanda TEMA düşüncesinin de başlangıcı olmuştur. Bitki toplamak amacıyla Türkiye’yi karış karış dolaşan Hayrettin Karaca, erozyon sorununun boyutlarını görünce, sorunun önemini herkese anlatmak ve kavratmak gerektiğine karar verir. TEMA 11 Eylül 1992 tarihinde, Karaca Arboretum’un kurucusu, BM Çevre Ödülü sahibi Hayrettin Karaca ve Tekfen Holding kurucu ortaklarından, Türk-B.D.T. İş Konseyleri Başkanı Nihat Gökyiğit tarafından kurulmuştur.

İttihat Ve Terakki’nin Ünlü Tetikçisi ‘’Yakup Cemil’’ Kurşuna Dizildi(1916)

Binbaşı Yakup Cemil Çerkes kökenli bir Osmanlı subayıdır. İlk görev yeri Rumeli’de Enver Paşa’nın yanıdır ve burada İttihat Ve Terakki’ye katılmıştır. Aynı zamanda bölgedeki gayri Müslim çeteler ile mücadele ederek gayri nizami harp usullerini öğrenmiştir. Yer altı faaliyetleri ve gerilla savaşları ile ün kazandı. Bir çok faili meçhule adı karıştı. Bab-ı Ali baskınında yer aldı. I.Dünya Savaşı sırasında Teşkilat-ı Mahsusa’da görev aldı. Daha sonra İttihat Ve Terakki ile ters düştü. Hükümeti devirme planları olduğu iddia edilerek idama mahkum edildi ve 11 Eylül 1916 tarihinde kurşuna dizildi.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı