11 Eylül Saldırılarının Mimarıydı! Yargılanacak

ABD’de gerçekleştirilen 11 Eylül saldırılarının mimarı olduğu iddia edilen Halid Şeyh Muhammed ve grubu için mahkeme tarihi belirlendi.

Halid Şeyh Muhammed ve yardımcıları olduğu belirtilen 4 kişi, 11 Ocak 2021 tarihinden itibaren Guantanamo Körfezi’ndeki bir askeri mahkemede yargılanacak. 5 kişilik grup, toplamda 3 bin kişinin öldürülmesi suçuyla yargılanacak. Öte yandan 5 kişilik grup, New York, Washington ve Pennsylvania’daki yıkıcı saldırılardan 20 yıl sonra yargılanan ilk insanlar olacaklar. 5 kişilik grup suçlu bulunmaları halinde idam cezasıyla karşı karşıya kalacak.

11 Eylül Saldırılarının Mimarıydı! Yargılanacak

2003 yılında Pakistan’da yakalanan Halid Şeyh Muhammed, daha sonra Guantanamo’daki Amerikan askeri üssüne getirilmişti. O tarihten bu yana grup hakkında herhangi bir yargılama süreci başlatılmamıştı. 2008 yılında bir askeri mahkeme huzurunda yargılanmak istemişler fakat, bilinmeyen nedenlerle süreç başlamamıştı.

SUÇLAMALARI KABUL ETMİYOR

Pentagon yönetimi daha önce, Halid Şeyh Muhammed’in 11 Eylül saldırılarından “A’dan Z’ye sorumlu” olduğunu kabul ettiğini söylemişti. Öte yandan Halid Şeyh Muhammet ve yardımcılarının suçu reddedecekleri için mahkemeye çıkarılmadıkları iddia ediliyor.

DAHA ÖNCE ÇOK SAYIDA SALDIRIYA İMZA ATTI

Grubun, 2002 yılında Endonezya’daki bir gece kulübü saldırısını yaptıkları, 1993 yılında Dünya Ticaret Merkezi’ni bombaladıkları, Amerikalı gazeteci Daniel Pearl’ı öldürdüklerii ve 2001 yılında bir uçağa bombalı saldırı girişiminde bulundukları iddia ediliyor.

Bunlar arasında Bali, Endonezya’daki 2002 gece kulübü bombalaması; 1993 Dünya Ticaret Merkezi bombalaması; Amerikalı gazeteci Daniel Pearl’ün öldürülmesi; ve başarısız bir 2001, bir ayakkabı bombası kullanarak bir uçağı havaya uçurmaya çalıştı. Halid Şeyh Muhammed’in yanında yargılanacak olan diğer isimler ise, Walid bin Attash, Ramzi bin el-Shibh, Ammar el-Baluchi ve Mustafa el-Hawsawi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı