10 Yıl Prim Ödeyen Emekli Olabiliyor

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren haber geldi. Emeklilik yaşı düşerken emeklilik maaşı da artacak.

Yeni Ekonomi Eylem Planı kapsamında, çalışanlar iki maaş alarak ve 10 yıl çalışarak emekli olabilecek.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren Yeni Ekonomi Eylem Planı’nda, tamamlayıcı emeklilik de yer alıyor. Bu bağlamda, emekli olan çalışanların maaşlarında bir kayıp yaşanmadan ikinci maaş almaları hedefleniyor. Bu sistem ile birlikte emeklilik süresi kısalırken, emekli gelirleri artacak. Birçok ülke tarafından kullanılan bu yöntemde, her ülke kendi sosyal güvenlik sistemine adapte ettiği yöntem ile emeklilik yaşlarını düşürüp maaşları arttırıyor.

10 YIL SİSTEMDE KALAN 56 YAŞINDA EMEKLİ OLABİLECEK

Türkiye’de 2017 bireysel emeklilik sistemi geliştirildi ve katılım zorunlu hale gelmişti. Bu sistemde devlet yüzde 25 katkı veriyor. Tamamlayıcı emeklilik sisteminde de gelir artırma ve emeklilik sürelerinin düşürülmesi hedeflenecek. Yeni sistemde zorunlu katılım esas alınacak. Çalışanlar bu sistemle ekonomik olarak zorlanmadan tasarruf edecek ve birikim yapmış olacak. Bu sistemle birlikte 10 yıl sistemde kalan ve 56 yaşına gelen vatandaşlar emekli olabilecek.

Bu sistemde devlet katkısının yanında iş verenin de katkısı olacak. Çalışan vatandaş kendi birikimi, iş veren katkısı ve devlet desteği ile birlikte rahatça birikim yapabilecek. Hayata geçirilmesi beklenen yeni sistemde çalışanların, çalıştıkları dönemde aldıkları maaşları emekliliklerinde de almaları hedeflenecek.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı