adplus-dvertising

10 yıl önce yanan alan yeniden ormana dönüştü

Adana’nın Kozan ilçesinde, 1 Temmuz 2012 tarihinde çıkan orman yangınında küle dönen Kuytucak Mahallesi kızılçam alanı, fidanların büyümesiyle tekrardan yeşile büründü.
Takip et
10 yıl önce yanan alan yeniden ormana dönüştü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kozan’ın Kuytucak köyü Savruk Yaylası Aykırıoluk mevkiinde 10 sene önce yanan 3 hektar alan, Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan tohumlamanın sonrasında tekrardan yeşerdi. Ormanda öbür ağaçlar ile beraber boy veren genç kızılçam ağaçları, ormanın yeşilliğine yeşillik kattı. Mahalle sakinleri, 10 sene önce yaşadıkları üzüntüyü dün gibi hatırladıklarını ifade ederek, yanan ormanın tekrardan yeşermesi ile doğanın eski haline geri dönmesinden duydukları mutluluğu dile getirdi.

1 Temmuz 2012 tarihinde yaşanan yangın, Kozan Orman İşletme Şefliğine ait 3 ilk müdahale aracı, 5 arazöz, 4 su tankı ve 45 orman işçisi ile beraber 4 saatte kontrol altına alınabilmiş ve kızılçam ormanında ağaçlar ve doğal çeşitlilik küle dönmüştü.

10 yıl önce yanan alan yeniden ormana dönüştü

10 sene önce yanan alan, 10 sene sonra Orman İşletme Müdürlüğü tarafından serpilen tohumların büyümesiyle tekrardan yeşile büründü.

Yanan alanların tarım ve konut inşasına izin verilmemesi için konunun sıkı takip edildiğini aktaran Asuman Kara, “Burada doğup büyüdüm. Şu an ağaçlar büyüdü ve yetişkin ağaçlar kadar oldu. Öbür çamlara kavuştular. Çok da güzel oldu. Yanan alanı tekrardan bu şekilde görünce insan neşeli oluyor. O açıdan ormanlarımızı korumanın, baştan yanlışlara tedbir almak daha doğru. O gün gerçekten çok üzücü bir ortamı vardı. Kötü bir koku vardı. Böceklerin, kaplumbağaların, yılanların ölülerini gördüğüm zaman tüylerim diken diken olmuştu, adeta bir savaş anı gibiydi. Çok üzülmüştüm. Şu an ormanı bu şekilde görünce çok mutlu oluyorum. Aynı kendi bahçem gibi, kendi bahçemde yetiştirdiğim ağaçlar gibi onları gördüğüm zaman mutluyum. Orman daha kıymetli. Bizim buralarda yangın olan yerde asla yerleşim alanı olmuyor, tarla olmuyor. Hem biz hem orman görevlileri bu konuda çok duyarlı” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.