10 Lira Bütçeyle Belgesel Çekmeyi Başardılar

Sivaslı iki genç köy hayatının zorluklarını konu alan bir belgesel çekti. Ekipman olarak ise 10 liraya aldıkları bir tripotu ve cep telefonlarını kullandılar.

Sivas’ta yaşayan iki genç, köyde yaşamanın zorluklarını konu alan bir belgesel çekmeye karar verdi. Şarkışla’da yaşayan Erdem Cırık ve Hüseyin Kılıç isimli gençler teknik ekipmanları olmasa da bu kararlarından yılmadı ve belgeseli çekmeye başladı.

Yalnızca, 10 liraya satın aldıkları bir üç ayakları bulunan gençler cep telefonlarıyla çektikleri belgeselleri ile ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmaya hazırlanıyor. Yalnızca bir tripot ve cep telefonuyla çekilen belgesel zahmetli geçen 3 senenin ardından bitti.

“BİR KAMERANIN FİYATI 5 BİN LİRA”

Köy yaşantısının zorluklarını masrafsız da çekebileceklerini dile getiren Erdem Cırık, “Bu belgeseli, yaşadığımız bölgenin kültürünü geniş kitlelere duyurmak için çekmeye karar verdik. Bu belgeseli hazırlarken destek almadık. Örnek belgeseller izleyerek fikirler edindik. Elimizde gerekli teknik ekipman yoktu. Çok pahalı cihazlar bunlar. Bir kameranın fiyatı bile 5 bin liradan başlıyor. Cep telefonu ile bunu çekebileceğimizi düşündük. Sadece bir tripot aldık. Küçük cihazlarla bile güzel filmler hazırlanabileceği kanısına vardık. Bir telefonla neler yapılabileceğini insanlara gösterdik” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı