adplus-dvertising

1 yıl önce sel sularının altında kalmıştı, Bozkurt yeniden inşa ediliyor

Batı Karadeniz’de 11 Ağustos 2021 tarihide meydana gelen sel felaketinin en ağır biçimde hissedildiği ve onlarca kişinin hayatını kaybettiği, ev ve iş yerlerinin yıkıldığı Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde, yaraların sarılması için başlatılan çalışmalar hız kesmeden sürüyor. Sanki şantiyeye dönen ilçenin, Karadeniz’in en güzel ilçesine dönüştürülmesi için her sokağında çalışma yürütülüyor.
Takip et
1 yıl önce sel sularının altında kalmıştı, Bozkurt yeniden inşa ediliyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

11 Ağustos 2021 tarihinde Batı Karadeniz’de meydana gelen sel felaketinin en ağır biçimde hissedildiği Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde 65 kişi yaşımını yitirirken, kaybolan 8 kişi ise yapılan bütün çabalara karşın bulunamadı. Büyük tahribatın oluştuğu ilçede yaraların sarılması için başlatılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Binlerce personelin katılımı ile düzenlenen temizlik ve yıkım çalışmalarının tamamlanmasının sonrasında ilçede yıkılan binaların tekrardan inşa edilmesi, alt yapının yenilenmesi ve ilçeden geçen derenin ıslah edilerek güvenli bir hale getirilmesi için bütün hızıyla çalışmalar sürüyor.

649 konut inşa ediliyor

Bölgede etkili olan ağır kış koşulları ve 27 Haziran tarihinde meydana gelen ikinci sel afetinde aksayan çalışmalar, havaların normal koşullarda seyretmesiyle hızlandırıldı. Yapılan çalışmalarla ilçenin altyapısı büyük oranda yenilenirken, doğalgaz, elektrik ve iletişim hatlarının döşenmesi için çalışmalar devam ediyor. İlçede inşa edilen 649 konut ve 123 işyerinin yapımı da büyük oranda tamamlandı. Çalışmalarda sona gelinen Bozkurt Sanayi Sitesindeki 2 fabrika ve 53 işyeri ise kısa zaman içerisinde hak sahiplerine teslim edilecek. Islah çalışmalarının tamamlandığı Ezine Çayı üstüne inşaa edilen köprülerin inşaa çalışmaları da hız kesmeden sürdürülüyor. Çalışmaların hız kesmeden devam ettiği Bozkurt’ta çalışmalar dron ile havadan görüntülendi.

1 yıl önce sel sularının altında kalmıştı, Bozkurt yeniden inşa ediliyor

“İlçemizde yüzyılın en büyük afeti meydana geldi”

Çalışmalar hakkında bilgiler veren Bozkurt Kaymakamı Murat Atıcı, çalışmaların hız kesmeden tamamlandığını söyleyerek, “11 Ağustos 2021 tarihinde Bozkurt’ta meydana gelen sel felaketinde 72 vatandaşımız vefat etmişti. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum, selin hemen sonrasında 45 gün boyunca sahadaydı. Bu süreç içerisinde planlamalar hızlı bir biçimde yapıldı. Konutların ve dükkanların yapımına hemen başlanıldı. Şu anda 649 adet konutumuzun yapımına son hızla devam ediliyor. TOKİ tarafından örnek konutumuz, AFAD tarafından örnek köy evimizin yapımı tamamlandı. Şu anda 123 adet iş yerimizin de yapımı devam ediyor. 16 dükkanın da yapımı bitti, bazı iş yeri sahiplerimiz taşınmaya başladı. Öte Yandan Bozkurt Sanayi Sitemizde 53 adet dükkanımız ve 2 büyük fabrikamızın yapımı bitti, bu hafta içerisinde teslimatlarını yapmayı planlıyoruz. İlçemizde yüzyılın en büyük afeti meydana geldi. Metrekareye 453 kilogram yağış düşmüştü. 65 bin kamyonluk rusubat malzeme ilçemize gelmişti. İlçemizin tüm altyapısı İller Bankamız sayesinde yenilendi. DSİ’miz duvar, tersip bendi ve köprü çalışmalarını son hızla devam ettiriyor. Doğalgaz çalışmalarının da bitmesinin akabinde yollarımızın yapımına başlanılacak. Hem zarar gören elektrik hatlarının yer altına alınması hem de doğalgaz çalışmalarından dolayı yol yapım çalışmalarına başlamamıştık. Konutların bir kısmının teslimatı, Hükümet Konağımız, İlçe Emniyet Müdürlüğü binamız, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın sentetik sahası, ihalesi yeni yapılan kapalı spor salonunun en kısa zamanda bitirerek teslim edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Karadeniz’in en güzel ilçesini inşaa etmek için gece gündüz çalışıyoruz”

Sel felaketinde büyük hasarların meydana geldiği ilçede çalışmaların tamamlanması için yoğun bir biçimde çalışmaların sürdürüldüğünü vurgulayan Kaymakam Atıcı, “11 Ağustos 2021 tarihinde yaşanan sel afeti, Türkiye’nin son 100 senede yaşadığı en büyük sel felaketi. Ortalama 650 bin metreküpten fazla malzeme ilçe merkezine yığılmıştı. Bu 10 binlerce kamyon malzeme ediyor. Bu kadar büyük bir selde altyapılar zarar görüyor. Elektrik, telefon, internet sisteminin zarar gördüğü, birçok kurumu ilgilendiren bir entegrasyonla hareket etmeyi gerektiriyor. Devletimiz bütün kurumları ile tüm ihalelerini kısa zaman içerisinde, Ekim, Kasım ayında tamamlayarak çalışmalarını başlattı. Bir cadde elektrik, doğalgaz, kanalizasyonun entegrasyonunu sağlayıp bir seferde tamamını halledip yap-boz biçiminde olmayacak şekilde, örnek ilçe yapacağımız için zaman gerekir. Çok büyük bir afetin yaraları sarıldı. Çok hızlı bir biçimde tüm inşaatlar devam ediyor. Bu açıdan bakmak gerekir. 1,5-2 ay geriden gelmemizin bir öbür nedeni de ilçemizde yer yer 4 metreyi bulan kar yağışı oldu. Bu süreç içerisinde hiçbir çalışma yapılamadı. Bu hava muhalefetinden kaynaklanan bir durumdu. Ama şu anda çalışılmadık bir nokta yok. Her yerde devletimiz harıl harıl çalışıyor. İnşallah Ekim, Kasım ayı gibi dükkanlarımızın yüzde 80-85’ini teslim etmeyi planlıyoruz. Halkımız müsterih olsun. Devletimiz tüm kurum ve kuruluşlarıyla, bölge müdürleriyle, Sayın Valimizin başkanlığında bölgede. Bakanlarımız devamlı bilgi alıyorlar ve tıkandığımız konularda yardımcı oluyorlar. Karadeniz’in en güzel ilçesini inşaa etmek için gece gündüz çalışıyoruz. 100 senenin en büyük afeti buradaydı. Bunun yaralarını silmek tabi ki zaman alacak ama biz bu süreyi en kısa sürede tamamlayacağız” diyerek konuştu.

1 yıl önce sel sularının altında kalmıştı, Bozkurt yeniden inşa ediliyor

“Planlamaya göre Ekim ayı içerisinde doğalgaz çalışmaları tamamlanacak”

Doğalgaz ve altyapı çalışmaları ile alakalı bilgiler aktaran Bozkurt Belediye Başkanı Muammer Yanık ise, “11 Ağustos sel felaketinin birinci senesini dolduracağız. Felaketten sonra her şey kısa zamanda planlanıp uygulamasına geçilmesi ile epey bir yol aldık. Altyapı, içme suyu, kanalizasyon ve yağmurlama sistemleri yapıldı. 27 Haziran’daki sel felaketi de ufak bir hasar verdi. Ama o hasar da telafi edilerek sistem çalışmaya başladı. TEDAŞ ve TELEKOM altyapı çalışmaları devam etmekte, kısa zamanda tamamlanacak. Doğalgaz vatandaşlarımız için burada çok mühim. Cumhurbaşkanımız geldiğinde sözünü vermişti. Planlamaya göre Ekim ayı içerisinde doğalgaz çalışmaları tamamlanacak. İnsanlarımız 2022-2023 sezonunda doğalgazla ısınmaya başlayacak. Altyapı çalışmalarının bitmesi ile üstyapı çalışmalarına da hızlı bir biçimde başlayacağız. Özlenen Bozkurt’a uzak değiliz. Yılsonu itibari ve önümüzdeki baharda tüm yatırımlar inşallah tamamlanmış olacak” dedi.

Murat Kanber – Vedat Yunus İkizoğlu – İbrahim Şahin Demir

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.