adplus-dvertising

1 tanesini izinsiz koparana, 1 otomobil fiyatında ceza kesiliyor

Samsun’un 19 Mayıs ilçesinde 6 sözleşmeli üretici tarafından yetiştirilen tıbbi, aromatik ve endemik bitki olma özelliğini koruyan ‘göl soğanı’nın 1 tanesini bile doğadan izinsiz koparmanın cezası 112 bin TL.
Takip et
1 tanesini izinsiz koparana, 1 otomobil fiyatında ceza kesiliyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Doğadan izinsiz toplaması yasak olan göl soğanı, genellikle ilaç sanayinde kullanılıyor. İzinle dikimi yapılan göl soğanı, 19 Mayıs ilçesinde 12 dönüm alanda yetiştiriliyor. İlçede şu anda 6 çiftçi göl soğanı üretmek için sözleşme imzalarken, yaklaşık 1 ton göl soğanından 5-6 bin TL gelir elde ediliyor. Öbür tarım ürünlere göre getirisi oldukça yüksek olan göl soğanını izinsiz söken vatandaşlara verilen ceza ise 112 bin TL.

“Yurt dışına ihraç ediliyor”

İlçede ortalama 15 dönümlük bir alanda göl soğanı yetiştirildiğinin altını çizen 19 Mayıs Ekolojik Üreticiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Karaman, “19 Mayıs’ta tıbbi bitkileri sözleşmeli olarak üretiyoruz. Göl soğanı gibi yumrulu bitkilerin doğadan sökülmesi bakanlık iznine bağlı. Bitkisel Imalat Genel Müdürlüğü’nden bunlardan söküm izni alınıp, tarlalardan anaç tohumluk imalatı yapılıyor. Daha sonra da çoğalttıktan sonra alıcı şirketlere ticareti yapılabiliyor. 19 Mayıs’ta göl soğanı imalatına 2012 senesinde başlandı. Ortalama 15 dönüm alanda göl soğanı üretiliyor. Çoğaltmaya da devam ediyoruz. Göl soğanı daha fazla yurt dışına ihraç ediliyor” şeklinde konuştu.

“1 dönümden 90 bin TL’ye yakın gelir elde ediliyor”

Öbür tarım ürünlerine kıyasla ekilen alan bazında göl soğanının getirisinin oldukça yüksek olduğuna dikkat çeken Hakkı Karaman, “Göl soğanı sulak ve taban alanlarda yetiştirilir. Atıl alanları kullanma manasında getirisi de çok yüksek. Dönüm başına ortalama 15 ton ürün alınabiliyor. Bugünkü değerinde ise tonunu 5-6 bin TL’ye satarsanız, ortalama 90 bin TL’ye kadar gelir elde edebilirsiniz. Fakat göl soğanı, ekimden 3 sene sonra hasada başlanılan bir bitkidir. İlk 3 senenin sonrasında her sene hasat edilebiliyor” diyerek konuştu.

“1 adet bile göl soğanını sökmenin cezası 112 bin TL”

Göl soğanlarını doğadan izinsiz sökmenin cezasının oldukça yüksek olduğunu ifade eden Karaman, şunları belirtti:

“Cezalar konusunda ise göl soğanını izinsiz kopartmanın cezası var. 1 adet göl soğanını bile izinsiz kopardığınızda şu anda 112 bin TL cezası var. Göl soğanı, endemik ve yok olma riski altında olan türlerden olduğu için cezalar bu kadar ağır. Bence bu cezalar az bile. Çünkü göl soğanlarının hayat alanları daraldı. Göl soğanlarının daha fazla korunmaya alınması gerekir. Imalatın de arttırılması gerekiyor.”
Göl soğanı Samsun’da Terme, Çarşamba ve 19 Mayıs gibi sulak arazileri bulunan ilçelerde üretiliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.