1 seneden fazla yapılan taahhütte cayma bedeli ödenmeyecek!

Yargıdan abonelik sözleşmeleriyle alakalı emsal bir karar çıktı. Tüketici mahkemesi, süresi belirsiz yahut bir seneden fazla olan abonelik sözleşmelerinin hiçbir gerekçe göstermeden ve cayma bedeli gibi cezaları ödemeksizin feshedilebileceğine hükmetti.
Takip et
1 seneden fazla yapılan taahhütte cayma bedeli ödenmeyecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Muş’ta İlhan Altay, 2018’de 24 ay taahhütlü internet bağlattı. Fakat internete bağlanmada sıkıntı yaşayan Altay, taahhüdünün bitmesini beklemeden 1 sene 3 ay 10 gün kullandığı interneti kapattırıp aboneliğini iptal ettirdi. Bir ay sonra telefonuna gelen mesajda kendisine 709 TL 392 kuruş borç çıkarıldığını gördü. Bunun üstüne Muş İl Tüketici Hakem Heyeti’ne müracaatta bulunan Altay, kendisine çıkarılan borcun iptalini istedi.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ DAVAYI REDDETTİ

Milliyet’te yer verilen habere göre, Muş İl Tüketici Hakem Heyeti, Altay’ın talebini reddetti. Altay da bunun üstüne Muş 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne (Tüketici mahkemesi sıfatıyla) başvurarak karara itiraz etti. Davalı firma, yanıt dilekçesinde davacının şirketi arayarak arıza kaydı bırakmadığını, davacının beyanlarıyla hizmetin ayıplı kabul edilmesinin mümkün olmadığını, davacının taahhüt süresi sona ermeden aboneliğini sonlandırarak taahhüdüne aykırı hareket ettiğini söyleyerek davanın reddini istedi.

MAHKEME VATANDAŞI HAKLI BULDU

Muş 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin (Tüketici mahkemesi sıfatıyla)kararında ise tüketici yasası uyarınca, “Tüketici, belirsiz süreli yahut süresi bir seneden daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai koşul ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir” biçimindeki düzenleme hatırlatılarak şu şekilde dendi:

“Somut olayda süresi bir seneden daha uzun taahhütlü sözleşmeden davacının herhangi bir sebep göstermeksizin ve cezai koşul ödemeksizin istediği zaman fesih hakkına sahip olması ve davacının mevcut hakkını kullanması hasebiyle, hukuka uygun olmayan Muş İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’nın kararının iptaline, davacının ödediği 709 TL 92 kuruşun davacıya iadesine karar verilmiştir.”

BAKIRKÖY’DE DE BENZER KARAR ÇIKTI

Bakırköy Tüketici Mahkemesi de aynı yönde bir karar verdi. Nakil yapılmadığı için 24 aylık taahhüt süresinden önce internet aboneliğini iptal ettiren vatandaşa şirket bin 278 TL 25 kuruş borç çıkardı. Bunun üstüne tüketici Küçükçekmece İlçe Hakem Heyeti’ne başvurup, borcun iptaline karar verilmesini istedi. Heyet davacıyı haklı buldu. Bunun üstüne davalı firma, Bakırköy Tüketici Mahkemesi’nde karara itiraz etti. Ama mahkeme kararında da firmanın sözleşmeye aykırı davrandığı söylenerek, “Bir seneden uzun süreli abonelik sözleşmesini feshetme hakkına sahip olduğu kanunda düzenlenmiş olup, hizmetin ayıplı olduğu göz önüne alındığında tüketicinin haklı olduğu kanaatine varılmıştır. Firmanın açtığı davanın reddine karar verilerek Küçükçekmece İlçe Hakem Heyeti’nin kararı onanmıştır” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.