adplus-dvertising

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Tarih boyunca farklı kültürlere ve inanışlara göre Nisan 1 şakasının ortaya çıkışına dair efsaneler bulunmakta olup bugün aynı zamanda gelenekselleşmiş bir gündür. 1 Nisan Şaka Günü nasıl ortaya çıktı? 1 Nisan Şaka Günü nedir, tarihte neler oldu? 1 Nisan’da neden şaka yapılıyor? Tarihteki en iyi 1 Nisan şakaları, Ünlü Markaların 1 Nisan Şakaları, Google'ın 1 Nisan şakaları haberimizde.
Takip et
1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Geçmişten günümüze gelene kadar gelenekselleşmiş olan 1 Nisan Şaka Günü tüm dünyada kutlanmaktadır. Özellikle sosyal medyada birbirlerine şaka amaçlı mesajlar atanlar bugünü değerlendirmek için 1 Nisan şakaları hakkında sorgulamalar yapıyorlar. Bugünün eğlenceli ve güzel geçmesi adına kimi zaman kötü şakalar kimi zaman ise güldüren şakalar yapılacak. Hal böyle olunca; 1 Nisan Şaka Günü nasıl ortaya çıktı sorusunun yanıtı ararken bugünün tarihçesi de merak ediliyor. İşte tarihçesi…

1 NİSAN ŞAKA GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

1 Nisan Şaka Günü insanların birbirlerine şaka yaparak eğlendikleri bir gün olarak bilinir. Tüm dünyada hemen hemen aynı tarihte kutlanmakta olup bugünün ortaya çıkış hikayesi hakkında pek çok efsane bulunmaktadır. Buna göre; 1 Nisan Şaka Günü nasıl ortaya çıktı? 1 Nisan Şaka Günü nedir?

1 NİSAN ŞAKASININ FRANSIZLARA GÖRE ORTAYA ÇIKIŞ HİKAYESİ

Roma İmparatoru Sezar M.Ö. 46 yılında takvimin başlangıcını Ocak ayı olarak ilan ettiyse de, çok uzun bir süre daha, 16. yüzyılın ortalarına kadar Avrupa’da yeni yıl geleneksel olarak, bahar aylarının başlangıç tarihi olarak da kabul edilen Mart ayının 25’inde başlardı.

Sezar’dan tam 1610 yıl sonra, 1564’de Fransa Kralı IX. Charles, takvimi değiştirerek yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe almıştır. O zamanın iletişim koşullarında bazı insanların bu gelişmeden haberi olmamıştır. Bazıları ise bu kararı protesto etmek amacıyla eski adetlerini sürdürmüşlerdir. Bu çerçevede 1 Nisan’da partiler düzenlemeye, birbirlerine hediyeler vermeye devam etmişlerdir. Yeni takvimden haberdar olup onu kabul edip uygulayan diğerleri ise bunları ‘1 Nisan aptalları’ olarak nitelendirip bu güne ‘Bütün Aptalların Günü’ adını vermişlerdir. Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler vermişler, yapılmayacak partilere davet etmişler, gerçek olması mümkün olmayan haberler üreterek yaymışlardır.

Yıllar sonra takvimin ayları yerine oturup Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kendi kültürlerinin bir parçası olarak görmeye başladılar. Zaman içinde bu geleneği gittikçe süsleyerek, zenginleştirerek ve yaygınlaştırarak devam ettirdiler. Fransız kökenli bu geleneğin İngiltere’ye ulaşması yaklaşık iki yüzyıl sürmüştür. Oradan da Amerika’ya ve bütün dünyaya yayılmıştır.

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

FRANSIZLARIN NİSAN BALIĞI KAVRAMI

Bir de Nisan 1 ile alakalı ‘Nisan Balığı’ kavramı vardır! Fransa’da da yılın bu döneminde balık avı yasak. Çünkü bu dönem balıkların üreme mevsimidir. İşte böyle bir ortamda bazı muziplik severler balık avcılarını kandırmak için ırmaklara ‘Nisan Balığı’ diye bağırarak çiroz ringa balıkları atmışlar ve bu şaka kavramı da buradan türemiş… Günümüzde artık tatlı sulara balıklar atılmasa da balık şeklinde çikolatalar yenerek, insanların arkasına kağıttan balıklar iliştirilerek, dostlar işletilerek bu özel şaka geleneği de bir şekilde yaşatılmakta.

Tam olarak ortaya çıkış hikayesi belli olmayan bu ‘Şaka Günü’ ile ilgili yazılanları incelediğimizde 1 Nisan’da şaka yapmanın Fransa’da lSDD’lerin sonunda başlayan beş asırlık bir gelenek olduğunu görüyoruz. Gabriella Kalapes’un konu hakkındaki yazısında bahsettiği gibi 1 Nisan şakasıyla ilgili onlarca teori vardır ve sadece bazıları diğerlerine göre biraz daha yaygındır.

AMERİKAN ÜNİVERSİTELERİNDEN FARKLI 1 NİSAN AÇIKLAMALARI

Boston üniversitesi’nde tarih profesörlüğü yapan Joseph Boskin’in teorisi ise ülkeyi sarsacak kadar farklıydı.

Associated Press Ajansı sayesinde ABD’deki yüzlerce gazeteye servis edilen bu garip teori, aslında tamamen uydurma bir hikayeydi. Boskin’in Orta Çağ’la ilgili çalışmalar yaptığı için inandırıcı bir şekilde anlatabildiği bu kurmaca olay, Kugel (ki aslında ünlü bir Yahudi yemeğidir) adında bir soytarının kral oluş hikayesini işliyordu. Ne var ki, tarih profesörünün resmen bir ‘eşek şakası’ yaptığının anlaşılması birkaç hafta sürmüş, medyaya da geyik yapmak için epeyce malzeme sunmuştu.

Öte yandan Kansas üniversitesi’nin hazırladığı Calerıdar of Diversity’de (Farklılıklar Takvimi) 1 Nisan Şakası hakkında en çok kabul gören aşağıdaki teorinin kullanılmış olduğunu görüyoruz:

1582 yılında Papa XIII. Gregory zamanında vaktiyle Roma İmparatoru Jül Sezar tarafından hazırlatılan Jülyen takviminden Papa’nın adından gelen Gregoryen takvimine geçilmesi üzerine öncesinde 25 Mart-l Nisan tarihlerinde kutlanan yeni yıl, 1 Ocak gününe alınmıştı. Bu yeni düzenlemeyi kabullenmeyenler veya buna alışamayanlar ise yeni yılı eski usul kutlamaya devam edince çevrelerine eğlence malzemesi oldular ve eski yılbaşı olan 1 Nisan günü boyunca çeşitli şakalara (sahte parti davetiyeleri, kemik hediyeler vs.) maruz kaldılar.

İşte Fransızlar tarafından en bilinen isimleriyle ‘Poisson d’Avril’ (Nisan Balığı), ‘April Fools’s Day’ (Aptallar Günü) gibi isimlerle anılan bu neşeli günle ilgili çeşitli efsaneler ve tabii bir de muhtemel gerçek ortaya çıkmıştır.

DİĞER ÜLKELERE GÖRE 1 NİSAN ŞAKASININ TARİHÇESİ

Nisan 1 veya Nisan Balığı, Hollanda, Belçika, Kanada, ABD, İsviçre, Japonya dahil dünyanın pek çok yerinde tanınmaktadır. Nisan 1 ile ilgili başka bir efsane de Pagan kültüründe 1 Nisan’da kutlanan Fous bayramıdır. Antik Roma’da Hilarya adıyla benzer bir bayram da kutlanmaktadır. Hindistan’da ise bu bayram 31 Mart’ta Holi adıyla kutlanmaktadır. İskoçya 1 Nisan’ı Gowk veya Cuckoo günü olarak kutlarken, İngiltere, April Fools’ Day yani Nisan Kaçıklar Günü olarak 1 Nisan’ı kutlamaktadır.

1 Nisan’ın yurdumuzdaki uygulaması genelde öğrencilik döneminde okullarda görülür. Gençler birbirlerine şaka yapmak ve birbirlerini kandırmak için yarışırlar.

Nadir de olsa medya kuruluşlarının, 1 Nisan günü şok haberlerle bir kısım halkı heyecanlandırdıkları ve günü renklendirdikleri de bilinmektedir.

Ülkemizde 1 Nisan gününün pek önemli etkinlikleri görülmez. Diğer önemli günler gibi ticari alış verişi hareketlendirecek gücü yoktur. Az da olsa, şaka malzemesi satan dükkanların satışlarını olumlu yönde etkileyebilir.

KOMİK 1 NİSAN ŞAKA FİKİRLERİ

KLASİK KALABALIK ORTAM ŞAKALARI

Kalabalıkta yapılan sakalar vardır. Bunlar klasikleşmiş şakalar olsa da bir bahsedelim. üç dört kişi bir araya gelinir, kalabalık bir sokakta yürümeye başlanır tam birileriyle karşılaşıldığı zaman sanki önünde ip varmış da sanki üzerinden geçiliyormuş gibi bacaklar kaldırılır. Çok kişi olması inandırıcılığı arttırır. Ya da ip yerine sanki bir şey varmış gibi bir yerde bir noktaya odaklanarak ayni anda bakılır. Bu arada saka yapılan kişilerin tepkisini gözlemlemek için bir kişi görevlendirilir. Hep birlikte yukarı bir yere bakmak da olabilir ancak çok bilinen bir şakadır

PATATES LOKUM ŞAKASI

Patatesi lokum boyutunda küp küp kesiyoruz sonra onu una buluyoruz lokum oluyor. Birbirine çok benziyor, sonra onu anne babanıza ya da diğer arkadaşlarınıza yedirin.

ÜNLÜ ŞAKASI

Sevdiği bir ünlü, eski bir arkadaş ya da bir çizgi film karakterinin ismini, yakınınızın telefonuna kendi numaranızla kaydedebilirsiniz. Böylece 1 Nisan günü sabah erken saatlerde onu arayıp ya da mesaj atıp aklını karıştırabilirsiniz.

SOĞANDAN ELMA ŞEKERİ

Kuru soğana elma şekeri süsü verip kardeşinize ve aile üyelerine şaka yapabilirsiniz

POSTİJ ŞAKASI

Kız arkadaşınızın saç rengine uygun bir postiş bulun ve onun saçının bir parçasını kesmiş gibi yapın.

TARİHTEKİ BUGÜNE KADAR YAPILMIŞ EN İLGİNÇ 1 NİSAN ŞAKALARI

1698: LONDRA’DA ASLAN BANYOSU

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

19. yüzyılın ortasından bir bilet. 1 Nisan’da herkesi “Geleneksel aslan banyosu” izlemeye çağırıyor.
Tarihte kayıt altına alınmış ilk 1 Nisan şakalarından birinin adresi Londra. Dawk’s Haber Bülteni’nin bir gün sonraki haberinden öğrendiğimiz kadarıyla o gün, pek çok kişi Londra Kulesi’ne “Aslanların nasıl yıkandığını izlemeye” gelmiş. Şaka o kadar tutmuş ki 18. ve 19. yüzyıl boyunca “saf”ları Londra Kulesi’ne “aslan banyosu” izlemeye göndermek bir gelenek olmuş.

1878: EDISON’UN YEMEK MAKİNESİ

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Thomas Edison’un icatları Amerikalıları o kadar etkiliyordu ki New York Graphic, onun “dünya üzerindeki açlığı sona erdirecek” bir icat yaptığı haberinin inandırıcı olabileceğine kanaat getirdi. Haksız değillerdi. Edison’un “yemek makinesi”nin toprağı direkt tahıla, suyu ise şaraba çevirebildiği söyleniyordu. Amerika genelindeki pek çok gazete, haberin gerçekliği konusunda şüphe etmedi. Hatta Buffalo Commercial Adviser, Edison’un dehası üzerine uzun bir makale kaleme aldı. New York Graphic’in muzip editörlerinin keyfine diyecek yoktu. Buffalo Commercial Adviser’ın makalesini olduğu gibi yayımladılar, başlığında ise “Oltaya geldiler” yazıyordu!

1905: ABD HAZİNESİNDE DEV SOYGUN

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Alman gazetesi Berliner Tageblatt, ABD Hazinesi’ndeki tüm altın ve gümüşlerin hırsızlar tarafından çalındığını yazdı. Habere göre milyoner iş adamları tarafından organize edilen hırsızlar, tüneller kazanarak Hazine’ye girdi ve 268 milyon dolarlık vurgun yaptı. Almanya ve Avrupa genelinde haber o kadar tutuldu ki bazı gazeteler hayali soygunun nasıl gerçekleştiğini okuyucularına daha iyi anlatabilmek için illüstrasyonlara başvurdu.

1915: SAVAŞTA ŞAKA!

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

1. Dünya Savaşı’nın tüm şiddetiyle devam ettiği bir dönemde, Alman işgali altındaki Lille Havaalanı üzerinde uçan bir İngiliz uçağından bombaya benzer bir cisim fırlatıldı. Alman askerleri patlama endişesiyle sağa sola kaçışırken düşen cismin yerde defalarca sektiği görüldü. Futbol topu olduğu anlaşılan nesnenin yanına giden Alman askerleri, “1 Nisan şakası” notuyla karşılaştı.

1933- AMERİKAN KONGRE BİNASI ÇÖKTÜ 

The Madison Capital-Times gazetesi, bir dizi gizemli patlama sonucu Kongre Binası’nın çöktüğünü yazdı. Patlamalara Senato’da haftalar süren gereksiz tartışmaların yarattığı büyük miktarda gaz yol açmıştı. Haberde Kongre Binası’nın yıkılırken gösteren bir de fotoğraf vardı. Gazeteye okurlardan binlerce mektup yağdı.

YARIN DÜNYANIN SONU GELECEK!

31 Mart 1940 tarihinde Philadelphia Franklin Enstitüsü, ertesi gün dünyanın sonunun geleceğini bildiren bir basın açıklaması yayınladı. Daha sonra radyo istasyonu, Franklin Enstitüsü’nün gök bilimcileri olarak tanıttığı kişileri toplayarak dinleyicilerine dünyanın son bulacağı ile ilgili açıklamalar yaptırdı.

Halkın tepkisi hemen başladı. Yerel yetkililer çılgınca telefon görüşmeleri yaptılar. Bu panik hali ise, Franklin Enstitüsü’nün herkese defalarca böyle bir tahminde bulunmadığına dair güvence vermesinin ardından son buldu. Ancak basın bülteninden sorumlu olan şakacı, Enstitü basın ajanı William Castellini kısa sürede görevden alındı.

1947: EINDHOVEN’I YOK EDECEK ATOMİK SİS!

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Şakaların askıya alındığı 2. Dünya Savaşı sonrası Hollanda gazetesi Eindhovensch Dagblad, geleneği hatırlatmak için ürkütücü bir yol seçti. ABD’nin Japonya’ya yönelik atom bombası saldırılarının üzerinden henüz 2 yıl dahi geçmemişken yapılan haberde Philips fabrikasında yaşanan bir kaza sebebiyle açığa çıkan atomik sisin kontrol altına alınamaması durumunda Eindhoven kentinin yok olabileceği yazıldı. Çoğu okur, -bugün de olduğu gibi- yalnızca başlığı okuyunca haberin şaka olduğunu anlamadı ve büyük bir panik başladı. Olaylar, belediye başkanının radyodan yaptığı açıklamayla kısmen sakinleşebildi.

1950: REMBRANDT’IN ESERİ MAHVOLUYOR!

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Hollanda Ulusal Radyosu VARA, Rijksmuseum’un bir çalışanıyla yaptığı röportajda korkutucu bir gerçeği(!) ortaya çıkarır. Sakar müze çalışanı, Rembrandt’ın Gece Devriyesi eserinin bakımını yanlış maddeyle yaptığını itiraf eder ve tablonun gece yarısına kadar tanınmaz hale geleceğini söyler. “İtiraf” kısa süre içerisinde Amsterdam’daki yüzlerce sanatseveri, Rembrandt’ın artık ölümsüz olmadığı anlaşılan eserini son kez görmek üzere müze önünde toplar. VARA, bununla da yetinmez ve müze önündeki kuyrukta bekleyenlerle röportajlar yapar. Hollandalılar, hadisenin bir şakadan ibaret olduğunu anlayana kadar saatlerce kuyrukta beklerler.

1950: UFO ŞAKASI: ÇIK İÇİNDEN ÇIKABİLİRSEN!

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Alman gazetesi Wiesbadener Tagblatt, uçan yuvarlak bir cismin düştüğünü yazdı ve araçtan çıkan tek bacaklı dünya dışı varlığın Amerikan askerleri tarafından bulunduğunu öne süren bir fotoğraf yayımladı. Şakanın çok ilgi çekmesi üzerine gazete birkaç gün sonra düzeltme yayımlamak zorunda kaldı. Üzerinde oynanmış fotoğraftaki küçük yaratık, fotoğrafçının 5 yaşındaki oğluydu. Ancak şakanın ömrü bu kadar kısa olmadı. İsimsiz bir muhbir, gazetenin ilgili nüshasını FBI’ya gönderdi. FBI çalışanı da fotoğrafı “ABD’deki Marslı” olarak kayıt altına aldı. 30 yıl sonra FBI, fotoğrafı, UFO araştırmacısı Barry Greenwood’a verdi, o da bunu 1980 tarihli The Roswell Incident kitabında kullandı. Kitapta bu fotoğrafın, dünya dışı yaratıkların varlığının kanıtı olduğu iddia ediliyordu. 1 Nisan şakası içinden çıkılmaz bir hal almıştı!

1950: PORTAKAL VEREN ÇAM AĞAÇLARI

Güney California’nın Arrowhead Gölü yanındaki Rim of the World Otoyolu’nda araçlarıyla seyredenler, portakallarla dolu çam ağaçlarının varlığına tanıklık etti. Görenleri hayrete düşüren manzara, karikatürist Frank Adams’ın öncülüğündeki Skyforest kasabası sakinleri tarafından hazırlanmıştı. San Bernardino Ulusal Portakal Şovu’ndan kalma 50 bin portakal, kasaba sakinleri tarafından bir gecede çam ağaçlarına yerleştirilmişti. Emeğe saygı!

1957 – 1 NİSAN’DA TV DÖNEMİ: İSVİÇRE’DE SPAGHETTİ HASADI

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin 1957’deki “Panorama” adlı programında, aşırı ılık geçen kış ve spagettilere saldıran böceklerin ortadan kalkması sayesinde, İsviçreli köylülerin ağaçlarından görülmemiş spagetti rekoltesi elde ettiği bildirildi.

Belgeselde Ticino kantonunda yumuşak geçen kışın spaghetti hasadının verimli geçmesinde rol oynadığı anlatılıyordu. Programın sunucusu Richard Dimbleby, her yıl mart ayının bu döneminde spaghetti üreticilerinin büyük bir heyecan yaşadığını muazzam bir ciddiyetle anlatırken, yılların verdiği deneyimle her spaghettinin eşit boyda olmasının nasıl sağlandığını açıklıyordu. Kısa sürede belgeseli izleyen çok sayıda kişi BBC’yi arayarak nasıl spaghetti yetiştirebileceklerini öğrenmek istedi. Spaghetti belgeseli, televizyonun aracı olduğu ilk 1 Nisan şakalarından biri olmakla birlikte büyük bir ün de kazandı.

Bunun üzerine binlerce İngiliz telefona sarılarak, evlerinde nasıl spagetti yetiştirebileceklerini sordu.

1962 – NAYLON ÇORAPLA RENKLİ TELEVİZYON!

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

İsveç Devlet Televizyonu, teknik uzmanı Kjell Stensson’u ekranlara çıkararak yeni bir teknolojiyi tanıttı. Stensson’a göre televizyonlarının üzerini naylon çorapla kaplayan tüm İsveçliler, renkli ekrana kavuşacaktı. Stensson, naylon çorabın ışığı nasıl büktüğünü ve bunun siyah beyaz görüntüleri renkli hale getirdiğini uzun uzun anlattı. Halen binlerce İsveçlinin, babalarının televizyona nasıl naylon çorap geçirdiğini hatırladığı söylenir. İsveç, renkli televizyona 1970’te geçti.

KOKU YAYAN TELEVİZYON!

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

1 Nisan 1965’te BBC hava dalgaları üzerinde kokuların yayılmasına izin veren teknolojinin icat edildiğini duyurdu. “Smellovision” adlı bu buluş için Londra Üniversitesi’nden bir profesörle röportaj yapıldı. Profesör, bu buluş sayesinde ekran başındakilerin evlerinden stüdyodaki kokuları alabileceğini açıkladı ve sırasıyla kahve çekirdekleri ile soğan dilimlerini koklama makinesine yerleştirdi. İzleyicilerden herhangi bir koku alıp almadıklarını bildirmeleri istendi. Ülkenin dört bir yanından pek çok izleyici ise bu kokuları belirgin bir şekilde hissettiklerini doğrulamak için telefon ettiler. Hatta bazıları soğanların gözlerini sulandırdığını söyledi.

1967 – İSVİÇRE RADYOSU ABD’Yİ AY’A ÇIKARDI

İsviçre Radyosu, yayınını ani bir haberle kesti: ABD astronotları Ay’ın yüzeyine ayak bastı! Haber o kadar heyecan uyandırdı ki ülkedeki ABD yetkilileri dahi kutlamaya başladı. Radyonun özel yayını, uzay mekiğinin Dünya’ya dönmek üzere olduğu ve yurttaşların yüksek noktalara çıkarak bu yolculuğu izleyebileceği anonsuyla sonlandı. Bunun üzerine Zürih’te binlerce kişi Uetliberg Dağı’na gitmek üzere yola çıktı. Demiryolları, aniden ortaya çıkan talebi karşılayabilmek üzere ekstra seferler koymak zorunda kaldı.

1974 – YANARDAĞ ŞAKASI

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Kitlesel medya organları, şakanın yayılması için en uygun araçlar. Ancak yeterince emek verirseniz, medyanız olmasa da kitleleri gafil avlayabilirsiniz. Tıpkı Porky Bickar gibi. 1974 yılında Alaska’nın Sitka kenti sakinleri, Edgecumbe Yanardağı’ndan yükselen dumanlarla büyük bir endişeye kapıldı. İnsanlar panikle sokaklara dökülürken dumanların ardındaki gerçek ortaya çıktı. Bickar, yüzlerce hurda lastik tekerleği yanardağa taşımış ve ateşe vermişti. 6 yıl sonra St. Helen Yanardağı gerçekten patladığında bir Sitka sakininin Bickar’a mektup yazdığı iddia edilir: “Bu kez çok ileri gittin!”

1981 – 26 GÜNLÜK MARATON!

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

İngiliz Daily Mail gazetesi, 26 mil yerine 26 gün koşacağını zanneden talihsiz Japon koşucu Kimo Nakajimi’nin her yerde arandığını duyurdu. Habere göre Nakajimi, Londra Maratonu’na katılmıştı ancak “Japonca öğrenmeye başlayalı sadece 2 yıl oldu. Belli ki hata yapmışım” diyen tercümanının “mil” ile “gün”ü birbirine karıştırması sebebiyle halen yarışı bitirme azmiyle koşmaya devam ediyordu! Haberde Nakajimi’yi görenler olduğu ancak durdurmayı başaramadıkları belirtiliyor!

1982 – ATİNA’DA BELALI KİRLİLİK UYARISI
Yunan Devlet Radyosu, Atina’daki hava kirliliğinin olağanüstü boyutlara geldiğini, kentin hemen tahliye edilmesi gerektiğini duyurdu. Bütün okulların kapatıldığı, tüm çocukların eve gönderildiği söylendi. Kentteki kirlilik sorunu bilindiğinden binlerce Atinalı, radyo haberinin gerçekliğini sorgulamayarak yollara düştü. Radyo, 3 saat sonra haberin şakadan ibaret olduğunu açıkladı ancak panik bir kez etkisini göstermişti. Şaka sebebiyle psikolojisinin bozulduğunu belirten bir dinleyici, kuruma 820 bin dolarlık tazminat davası açtı. Radyonun yöneticisi ve şakanın arkasındaki isim istifa etti.

1984 – İLK İNTERNET ŞAKASI: KREMVAX

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Usenet kullanıcıları arasında yayılan Sovyetler Birliği’nin ağa katıldığı mesajı, internetin kullanıldığı ilk 1 Nisan şakası oldu. Mesaj, “Sovyetler Birliği’nin Avrupa ve Amerikalılarla açık bir tartışma ortamında yer almak için Usenet’e katılmak istediği”ni öne sürüyordu. Konstantin Chernenko adlı kullanıcı tarafından chernenko@kremvax.UUCP adresinden gönderilen mesajın, şaka olduğu 2 hafta sonra ortaya çıktı. Şakanın ardında Piet Beertema adlı bir Hollandalı vardı. 6 yıl sonra Moskova gerçekten internete bağlandığında şakayı yadetmek için alan adı olarak Kremvax’ı kullandı.

1987 – THATCHER’LA GORBAÇOF’UN AŞKI

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

İngiliz Daily Mirror gazetesi, ‘Demir Leydi’ lakaplı, yeminli komünizm düşmanı Başbakan Margaret Thatcher’ın SSCB turunun 1 Nisan’a denk gelmesi fırsatını kaçırmadı. Moskova’daki Gorki Park’ta çekildiği iddia edilen fotoğraflarda Thatcher ve Gorbaçof samimi pozlar veriyordu! Daily Mirror, iki siyasetçinin benzerlerini bularak 1 Nisan şakasına alet etmişti.

1988 – MARADONA SPARTAK MOSKOVA’DA

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

SSCB gazetesi İzvestiya, dünyanın en iyi futbolcusu Diego Armando Maradona’nın kötü günler geçiren Spartak Moskova ile anlaştığını duyurdu. Habere göre Arjantinli yıldız, Spartak’tan senelik 6 milyon dolar alacaktı. Dünyaca ünlü haber ajansı Associated Press, haberi takipçileriyle paylaştı. Ancak ayrıntı için İzvestiya’ya ulaştığında bunun 1 Nisan şakası olduğunu anladı. Artık çok geçti.

1998 – ALABAMA’DA Pİ SAYISI DEĞİŞTİRİLDİ

New Mexicans for Science and Reason dergisinin Nisan sayısındaki kısa haberlerinde Alabama eyaletinin 3.14159 olan Pi sayısını İncil’e uygun şekilde 3.0 olarak değiştirdiği yer aldı. İddia, internet aracılığıyla hızlıca yayıldı ve yüzlerce kişi Alabamalı resmi kurumları telefon yağmuruna tuttu. Haber, fizikçi Mark Boslough tarafından Alabama’da evrimin müfredattan çıkarılmasını eleştirmek üzere kaleme alınmıştı.

DERBYSHİRE’DE MUMYALANMIŞ PERİ BULUNDU!

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Dan Baines Mart 2007 sonlarında, 8 inçlik kanatlı bir yaratığın görüntülerini web sitesinde yayınladı ve köpeği ile gezmekte olan bir adam tarafından Derbyshire’de bulunduğunu, analiz için de kendisine getirildiğini açıkladı. Bölgede paranormal bir uzman olarak biliniyordu. Baines, bu şeyin mumyalanmış bir peri olabileceğini duyurdu. Bir şekilde internette görüntüler hızla viral bir hal aldı ve 1 Nisan’a kadar sitesine günde on binlerce ziyaretçiyi topladı. Bazıları benzer canlıları bulduklarını iddia ederek ona yazdı. Ancak Baines 1 Nisan’ın sonunda tüm bunların bir aldatmaca olduğunu itiraf etti. Periyi kendisi yapmıştı.

2008 – HAYAT KISA PENGUENLER DE UÇMASIN MI?

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

BBC’nin “Evrimin mucizeleri” programı, Antarktika’da uçan penguenleri görüntülediğini müjdeliyordu. Terry Jones’un sunduğu programda, Adelie penguenleri son derece gerçekçi bir biçimde havalanırken görünüyordu. Belgesele göre penguenler, havalar çok soğuyunca tropik iklimin tadını çıkarmak üzere soluğu Güney Amerika’da alıyordu.

2014 – YOUTUBE DEVREDE

İnternetin yaygınlaşmasıyla sıradan insanların şakaları daha kolay bir biçimde milyonlara ulaşmaya başladı. ABD’de derste telefonu çalan öğrencilerine görüşmeyi hoparlörü açık şekilde yapma zorunluluğu getiren Stephen Barrows, bu özelliği sebebiyle çağın en meşhur şakalarından birine maruz kaldı. Telefonu çalan Taylor Nefcy, Hamlilelik Kaynak Merkezi’nden aradığını söyleyen Kevin’le görüşmesini kurallar gereği herkesin duyacağı şekilde yaptı. Kevin, Nefcy’nin hamile olduğunu, bebeğin babası ortada olmadığı için ona destek sağlayabileceklerini söyledi. Görüşme bittiğinde Öğretmen Barrows, Nefcy’den görüşmeyi tüm sınıfa açık şekilde yapmak zorunda kaldığı için özür diledi Nefcy ise ona “Haberi bekliyordum. Aslında bebeğin adını bile biliyorum: April Fools(1 Nisan Şakasının İngilizce karşılığı)” yanıtını verdi ve öğretmen dahil tüm sınıf kahkahaya boğuldu. Bu video şu ana kadar Youtube’da 58 milyonu aşkın kez izlendi.

– 1962’de İsveç’in siyah beyaz yayın yapan tek televizyon kanalına 1 Nisan’da çıkan bir teknisyen, yeni ve çok basit bir teknoloji sayesinde izleyicilere renkli televizyon izleyebilecekleri müjdesi verdi. Bu yöntem ekranın önüne bir naylon kadın çorabı germekti ve yüz binlerce kişi bu öneriyi gerçekten denedi.

Loch Ness Canavarı, ölü bulundu – 1972″: Tüm dünyada gazeteler, İskoçya’nın ünlü Loch Ness Canavarı’nın cesedinin bulunduğunu yazdı. Yorkshire’daki Flamingo Hayvanat Bahçesi yetkilileri, Nessie adı verilen canavarın cesedinin suda yüzerken bulunduğunu açıklamıştı. Bir ton ağırlığındaki canavar, yaklaşık 5 metre uzunluğundaydı. Yetkililer, cesedi araçlarına yükleyip hayvanat bahçesine getirmeye çalıştıklarını ancak polisin Loch Ness’ten tanımlanamayan yaratıkların alınmasını yasaklayan yasa uyarınca kendilerini durdurduğunu açıkladı. Polis tarafından adli tıbba götürülen cesedin devasa bir deniz filine ait olduğu ortaya çıktı. Ertesi gün Flamingo Park’ın sorumlularından John Shields, 1 Nisan şakası olarak cesedi göle kendisinin bıraktığını itiraf etti.

“Yerçekimi azalıyor – 1976”: İngiliz astronom Patrick Moore, BBC’ye yaptığı açıklamada 1 Nisan’da sabah saat 9.47’de Plüton gezegeninin Jüpiter’in arkasına geçeceğini, bunun da Dünya’daki yerçekimini geçici olarak azaltacağını açıkladı. Moore, tam gezegen hizalanmasının olduğu anda havaya zıplayanların kendilerini havada yüzüyormuş gibi hissedeceğini söyledi. Saat 9.47’den sonra BBC’yi arayan yüzlerce kişi, havaya zıpladıklarını ve kendilerini havada yüzüyormuş gibi hissettiklerini söyledi. Hatta bir kadın, kendisiyle birlikte 11 arkadaşının koltuklarından havalanarak oda çevresinde uçtuklarını iddia etti.

“San Serriffe adında bir ülke – 1977”: İngiliz Guardian gazetesi, Hint Okyanusu’nda yer alan noktalı virgül şeklinde adalardan oluşan San Serriffe adlı “uydurma” bir ülkeyi tanıtmak için yedi sayfalık bir ek yayımladı. Başkenti Bodoni olan adalar ülkesini General Pica yönetiyordu. Ekin yayınlandığı gün The Guardian’ın telefonları kilitlendi. Okurlar, cennete benzeyen adalarda tatil yapabilmek için daha fazla bilgi istiyordu. Sadece birkaç okuyucu, adayla ilgili her şeyin imla terminolojisinden geldiğini fark etti.

Hint Okyanusu’ndaki hayali San Seriffe ada cumhuriyetinin 10. kuruluş yıldönümünü kutlamak için 7 sayfalık ek çıkardı. Ekte cumhuriyeti oluşturan “Yukarı Kasa” ve “Aşağı Kasa” adalarının kültür ve coğrafyası ayrıntılarıyla anlatıldı.

– Amerikan Sports Illustrated dergisi, 1985‘te, beyzbol topuna saatte 270 km hızla vuran ve New York Mets takımına transfer olacak Sidd Finch adlı hayali oyuncunun haberini yazdı. Makalede, oyuncunun bu yeteneğini bir Tibet manastırında idman yaparak elde ettiği yazıldı.

“Eyfel Kulesi taşınıyor – 1986”: The Parisien gazetesi, Eyfel Kulesi’nin sökülüp taşınması için anlaşmaya varıldığını yazarak, Parislilerin aklını başından aldı. Habere göre Fransız kültürünün simgesi kabul edilen Eyfel, Paris’in doğusunda açılacak yeni Euro Disney parkında tekrar monte edilecekti. Eyfel’in yerine ise 1992 Olimpiyat Oyunları için 35 bin koltuk kapasiteli bir stadyum inşa edilecekti.

“UFO, Londra’ya indi – 1989”: Londra’nın hemen dışındaki bir otoyolda binlerce kişi, parlak uçan bir cismin kente indiğini gördü. UFO, bir tarlaya inince uzaylıların başkenti istila etmesinden korkan İngilizler, polisi aradı. Olay yerine koşan polislerden biri, UFO’ya yaklaşma cesareti gösterdi. Uzay aracının kapısı açılıp içinden gümüş renkli kıyafetiyle biri çıkınca herkes koşarak uzaklaştı. Uzaylının Virgin Records’un başkanı 36 yaşındaki Richard Branson olduğu, UFO’nun ise özel olarak yapılmış bir sıcak hava balonu olduğu ortaya çıktı. Branson, balonu Hyde Park’a indirmek istediğini, ancak rüzgarın sürüklemesi sonucu tarlaya inmek zorunda kaldığını açıkladı.

“Nixon, yeniden aday oluyor – 1992”: National Public Radio, Richard Nixon’un yeniden başkanlığı aday olacağını duyurdu. Nixon’ın kampanya sloganı “yanlış bir şey yapmadım, bir daha da yapmam” olacaktı. Haberde Nixon’ın adaylık konuşmasıyla ilgili ses kayıtları yer alıyordu. Şok geçiren izleyiciler, National Public Radio’nun telefonlarını kilitledi. Sunucu John Hockenberry, bunun Nisan 1 şakası olduğunu ve komedyen Rich Little’in Nixon’ı taklit ettiğini açıkladı.

Richard Nixon’ın “Kötü bir şey yapmadım ve bir kez daha kötü bir şey yapmayacağım” sloganıyla başkanlık seçimlerine aday olduğunu açıkladı. Nixon’ın sesini taklit eden kişi çok başarılı bulundu.

“Kızgın kafalı, çıplak, buz kurdu – 1995”: Discover Magazine, “saygıdeğer” bilim adamı Aprile Pazzo’nun Antarktika’da yeni bir tür keşfettiğini yazdı. Dergiye göre bu büyüleyici yaratıkların kafalarının üzerinde sayısız damarın beslediği tabağa benzer bir kemik vardı. Aşırı derecede ısınıp kor haline gelen kemik, hayvanların Antarktika soğuğuna dayanmalarını sağlıyordu. Pazzo, kaşif Philihhe Poisson’un 1837’de Antarktika’da araştırma yaparken kaybolmasından da kızgın kafalı kurtların sorumlu olduğunu iddia ediyordu. Dergiye, yaratıkla ilgili binlerce elektronik posta geldi.

“Sokrates’in mezarı bulundu – 1995”: Yunan Kültür Bakanlığı, Atina metro sistemi kazıları sırasında Sokrates’in mezarının bulunduğunu açıkladı. Mezarda Sokrates’in içtiği baldıranotunun kalıntılarını taşıyan bir vazo ve M.Ö. 400 ila 390’a ait bir deri parçası vardı. Fransız haber ajansı AFP, haberi tüm abonelerine geçti. Birkaç saat sonra şakanın ortaya çıkması üzerine üzerine AFP, haberi geri çekti.

“Alabama, Pi sayısını 3 olarak yuvarladı – 1998”: New Mexicans for Science and Reason dergisi, Alabama Eyalet Meclisi’nin Pi sayısının 3.14159 olan değerini yuvarlayıp 3.0 olarak değiştirmeyi kabul ettiğini yazdı. Haber, kısa sürede internette yayıldı. Bunun bir şaka olduğu, Alabama Eyalet Meclisi’nin protesto dolu mektuplar alması üzerine ortaya çıktı.

Alabama eyaletinin, Pi sayısını “İncil’den bir anlam katmak” amacıyla 3,0 olarak değiştirdiğini belirten açıklama yayınlamıştı.

1996’da Amerikan fast food zinciri Taco Bell’in, Amerikan bağımsızlık tarihinin sembolü olan ve Philadelphia’da bulunan özgürlük çanını satın aldığını ve federal hükümetin çanın adını Taco özgürlük çanı olarak değiştirdiğini açıklaması, halka arasında infial yarattı.

“İnternette bahar temizliği – 1997”: Tüm dünyada yüz binlerce kişinin elektronik postasına internetin 24 saat sürecek bahar temizliği için 31 Mart’tan 2 Nisan’a kadar kapatılacağına dair mesajlar düştü. İnternet, 5 adet son derece güçlü Japon yapımı emekleyen robot (Toshiba ML-2274)tarafından temizlenecekti. Bu şaka daha önce de telefon sistemi için yapılmıştı.

“Solaklar için hamburger – 1998”: Burger King, USA Today gazetesine verdiği tam sayfalık ilanda ABD’deki 32 milyon solak için hamburger yaptıklarını duyurdu. İlana göre hamburger, normal Whopper ile aynı malzemelerden yapılıyordu. Ancak tüm malzemeler, solak müşteriler için 180 derece sola çevrilmişti. İlanı gören binlerce solak Amerikalı, kendileri için üretilen hamburgeri yemek amacıyla Burger King restoranlarına koştu. Sağ elini kullananlar ise, kendileri için de özel bir hamburger yapılmasını istedi.

“Solaklar için Whopper” ürününü çıkaracağını açıklamış, ardından yeni hamburger için yüz binlerce başvuru aldığını bildirmişti.

Fısıldayan havuçlar – 2002″. İngiliz süpermarketler zinciri Tesco, The Sun gazetesinde bir reklam yayımlayarak, genetik değişime uğratılmış fısıldayan havuçları tanıttı. Havuçların bir tarafında hava delikleri vardı. Havuçlar, hava deliklerinden fısıltıya benzer bir ses çıkararak piştiklerini haber veriyordu.

“Londra Saat Kulesi, dijital olacak – 2007”: BBC, teknolojideki ilerlemelere bağlı olarak Londra Saat Kulesi’ne dijital gösterge takılacağını duyurdu. Dijital göstergeye karşı çıkan binlerce kişi, BBC’nin telefonlarını kilitledi. BBC’nin Japonca servisi ise, saat kulesindeki akreple yelkovanın ilk arayan 4 kişiye armağan edileceğini duyurdu. Atlas Okyanusu’nun ortasında bulunan bin Japon balıkçı, akreple yelkovan için arayanlar yüzlerce kişiden ilki oldu.

TÜRKİYE’DEN VE DÜNYADAN ONLİNE 1 NİSAN ŞAKALARI

Linkedin tanıyabileceğiniz kişiler listesine birbirinden ünlü isimleri ve karakterleri taşıyarak basit ama esprili bir şaka yaptı bizlere. Listede Sherlock Holmes’den Robin Hood’a kadar birçok ismi görmek mümkün.

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Diğer 1 Nisan şakası yapanlardan biri de Hollanda’dan. Heineken biraları için kahve makinesi gibi bir makine tanıtan markanın sitesini şu ana kadar 5000’den fazla kişi twitter’da paylaşmış.

Foursquare ise 1 Nisan şakası olarak yaptığınız check-inden puan alamadığınızı yazıyor ancak alt satırda şakayı açıklayarak fazladan 3 puan veriyor.

Türkiye’den de örnekleri görmek mümkün. Grupanya 30 milyon dolara Ay yürüyüşü satışa çıkararak en ilginç şakayı yaptı. 30 milyon dolardan satılan Ay yürüyüşlerinden 12 kişi satın almış, Grupanya’nın cirosu bu ay epeyce yüksek olacak anlaşılan. 🙂 Grupanya’nın 1 Nisan’a özel diğer fırsatlarında ise Görünmezlik iksiri, kimsenin seyretmediği öğlen saati filmleri koleksiyonu ve Galaksinin incisi Alderan’da Deathstar manzaralı 3 günlük tatil var 🙂

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Twitter’dan “sesli” 1 Nisan şakası

Twitter’in 2013’te resmi şirket bloğundan yapılan açıklamada, Twitter’ın yeni servisinin “Twttr” olacağı duyurulmuştu.

Yeni uygulamayla sesli harf kullanımına izin verilmeyeceği ve sesli harf kullananların ise aylık 5 dolar gibi bir ücret ödeyeceği belirtilmişti.

Şirketin şakasını desteklemek için yaptığı resmi açıklamada ise “Sesli harfleri eleyerek daha verimli ve yoğun bir iletişim formuna sahip olabileceğimize inanıyoruz. Aynı zamanda gelir kaynaklarımızı da geliştirmenin bir yolu olarak görüyoruz.” ifadeleri yer almıştı.

Snapchat’ten Facebook filtreli şaka

Sosyal medya mecralarından Snapchat ise geçen yıl kullanıcılarına yaptığı 1 Nisan şakasında, gün boyunca Snapchat kullanan kişilerin fotoğraflarını Facebook benzeri bir çerçevenin içerisinde paylaşıma sunarken, fotoğrafları beğenen kişilerin de isimlerinin kullanıcılara Kiril alfabesiyle gösterilmesi, kullanıcıların bu şakaya ilk maruz kaldığında Facebook hesaplarının çalındığı hissine kapılmasına yol açtı.

ÜNLÜ MARKALARIN 1 NİSAN ŞAKALARI

H&M’den Mark Zuckerberg’li 1 Nisan şakası

H&M, sabahları giyeceği kıyafeti düşünmek zorunda kalmasın diye Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’in dolabından ilham alarak yeni bir koleksiyon yarattıklarını duyurdu. Mark x H&M etiketiyle tanıttığı kıyafetler paketlenmiş yedi adet gri basic tişört ve basic bir kot pantolon olarak tanıtıldı. Her zaman aynı kıyafetleri tercih eden Zuckerberg’den ilham alan bu kampanya, oldukça gerçekçi gözükse de, 1 Nisan şakasıydı.
Şaka için oldukça kapsamlı düşünen ekip bu hayali koleksiyon için bir internet sitesi de tasarladı.

Burger King – Fransa’dan çevre için korkunç bir ürün

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Burger King, Fransızları tek tek paketlediği patates kızartmalarıyla şaşırtmayı tercih etti.

WaterAid’den erkeklere özel tampon

2015’te, kadınlar yerine erkekler adet görüyor olsaydı tamponların nasıl olacağına dair hazırladığı başarılı viral videosunun ardından bu yıl da WaterAid, 1 Nisan kampanyası olarak tüm ülkedeki alışveriş merkezlerinde erkek tamponları “Manpons”u tanıttı.
“Damn right I’m wearing white” sloganıyla hazırlanan ilanlarda ayrıca Manpons ürünleri için hazırlanmış bir TV reklamıyla, insanları ve politikacıları 2030’a kadar tüm kadın ve çocukların su, sağlık ve hijyen ihtiyaçlarının giderilmesi için bir imza kampanyasının bulunduğu web sitesi yer alıyor.

National Geographic önemli bir açıklamada bulundu

Marka, 1 Nisan’da, artık çıplak hayvan görselleri kullanmayacağını duyurdu…

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Tumblr
Reklamdan para kazanamayan sosyal ağların VIP veya Pro’ya geçmelerine gönderme yapan Tumblr, 1 Nisan’da Tumblr Pro’yu duyurdu. Şaka yeni bir ürün lansmanı özeninde hazırlanan video ile dikkat çekti.

YouTube
Bir videonun dünya genelinde geniş kitleye nasıl ulaştığını her şeyi biz planlıyoruz diye açıklayan YouTube, şakasını gerçekleştiriyor ve Clocking’in de aralarında bulunduğu yeni akımlarla 1 Nisan kampanyasına önemli oranda kullanıcı katılımını da sağlamış oldu.

Microsoft, MS-DOS Mobile’ı duyurdu

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Hootsuite, sosyal medya kontrolünü kişisel emellerine alet etmek isteyenler için yaratılmış.

Honda
Bir otomobil üreticisi olan Honda da emojilerle karşımıza çıkıyor. Honda, reklam filminde, ruh halinize göre değişen ve bunu emojilerle göstermenize imkan tanıyan bir korna sistemi kurguluyor. 7 farklı tonda korna sesi çıkarabilen bu emojiler kullanımı son derece kolay ve 1 Nisan’ın ruhuna da son derece uygun.

Ülkemizde yapılan 1 Nisan şakalarının cesur olduğu pek söylenemez;

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor? 1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Anadolu Ajansından 1 Nisan şakası

Anadolu Ajansı (AA) da önceki yıllarda 1 Nisan’da abonelerine 1 Nisan şakası içeren haberler servis etmişti.

AA muhabirlerinin, 2009 yılında “Dünya’ya çok benzeyen gezegen keşfedildi”, 2012’de “Hamilelik süresi 5 aya iniyor” ve 2016’da “Büyüyebilen robot geliştirildi” başlıklarıyla hazırladığı haberler, dönemlerinde medyada geniş yankı bulan 1 Nisan haberleri olmuştu.

GOOGLE EN EFSANE 1 NİSAN ŞAKALARI

2000 / Google Mentalplex – Zihin okuyan arama motoru
1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Google’ın ilk 1 Nisan şakası olan Google Mentalplex, dönmekte olan bir çarka bakarak aratmak istediğiniz kelimeyi aklınızda canlandırmanızı ve daha sonra çarka tıklamanızı istiyordu. Zihin okuma yoluyla arama yaptığı iddia edilen sistem, siz arama yaptıktan sonra “Hata 466: Birden çok verici algılandı. Kafanızdaki sesleri susturun ve tekrar deneyin”, “Hata 05: Analog olarak alınan beyin dalgaları. Lütfen dijital olarak yeniden düşünün”, “Hata CK8: Bu bilgiler Ulusal Güvenlik Yasası kapsamında korunmaktadır” gibi ilginç hata kodlarıyla aradığınızın bulunamadığını söylüyordu. Hâlâ çalışır durumda olan Google Mentalplex’e buradan ulaşabilirsiniz.

2002 / Google PigeonRank – Google’ın gagalama emri verdiği güvercinler
1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Google’ın PageRank Systems adındaki arama algoritmasının nasıl çalıştığını açıkladığını iddia ettiği 1 Nisan şakasında PigeonRank ile özel eğitim verilmiş güvercinlerin arama sonuçlarını sıralamada görev aldığı söylenmişti. ‘Gagalama emri’ almış güvercinlerin yer aldığı bu şakaya dair tüm bilgilere ve görsellere hâlâ aktif olan sayfadan ulaşabilirsiniz.

2004 / Google Copernicus Center – Ay’da kurulacak araştırma merkezine personel aranıyor
1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Google’ın 2004 yılında açtığı bir iş ilanı, Ay’da kurulacak Google Copernicus Center adındaki araştırma merkezine çalışan arandığını bildiriyordu. İlanda gösterilen araştırma merkezi bugüne kadar gördüklerimizden oldukça farklıydı. Mühendislerle ilgilenildiğinin ifade edildiği ilanda sunulan ‘az yağlı latte’ ve ‘sürekli oksijen kaynağı’ gibi çalışma koşulları dikkat çekiyordu. Google’ın iş ilanına buradan ulaşabilirsiniz.

1 Nisan 2004’e ayrı bir parantez açmak gerekiyor çünkü Google, bu tarihte aynı zamanda Gmail’i kullanıma açmıştı. Kullanıcıların 1 Nisan şakası sandığı bu e-posta servisi, bugün en popüler hizmetlerden biri hâline geldi.

2005 / Google Gulp – Google’dan zekâ artıran içecek
1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

İçenlerin zekâ seviyesinin arttığı ve Google aramalarını daha optimize şekilde yapabildiği iddia edilen bu içeceğin Glutamat Üzümlü, Şeker Radikali, Beta Karotisi ve Sero-Tonik Su adında 4 farklı versiyonu bulunuyordu. Google’ın 2004’te hizmete açtığı Gmail, aslında ücretsiz bir servis olmasına rağmen bu sayfada Gmail’e sahip olmak isteyenlerin, şişelerin kapaklarını marketlere götürerek kayıt olabilecekleri belirtiliyordu. Google Gulp’ın ‘Sıkça Sorulan Sorular’ sayfası da bir o kadar eğlenceli sorular içeriyordu. Google Gulp’ın sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

2006 / Google Romance – Hayatının aşkını arayanların buluştuğu Google platformu
1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Aslında o dönem şaka olarak görülen durum, bugün Tinder ve benzeri uygulamalarla gerçekleşmiş durumda. Google Romance’te kullanıcılar; profil fotoğraflarını ekleyebiliyor, kendileri hakkında bilgiler verebiliyor ve hayatlarının aşkını arayabiliyorlardı. Profil oluşturmak isteyen kişilerse bunun bir şaka olduğunun belirtildiği sayfayla karşılaşıyordu. Google Romance’in hâlâ aktif olan sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

2007 / Gmail Paper – Kargocuların kolilerle teslim ettiği e-postalar
1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Google’ın Gmail sayfasını Gmail Paper olarak güncellemesiyle ortaya çıkan şakada kullanıcılara yollamak istedikleri mesajı veya fotoğrafı ‘%96 oranında soya fasulyesinden geri dönüştürülen kağıda basılı’ şekilde elden teslim etme vadediliyordu. Aynı zamanda bu hizmet için kullanıcılardan hiçbir ücret talep edilmiyordu. Şu an kapalı olan sayfanın arşiv bağlantısına buradan ulaşabilirsiniz.

2007 / Google TiSP – Kanalizasyondan bağlanılan internet ağı
1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Google Tuvalet İnternet Servis Sağlayıcısı, kısaca Google TiSP, hayali bir geniş bant internet hizmeti olarak karşımıza çıkmıştı. Size yollanacağı söylenen fiber optik kablo düzeneğini tuvalete atmanız ve sifonu çekmeniz isteniyordu. Bu yolla kanalizasyonlarda bir internet kablo ağı kurulacak ve kişi sifonu çektikten yaklaşık 60 dakika sonra internete erişebilecekti. Bu ilginç şakanın internet sayfasına buradan erişebilirsiniz.

2008 / Google Book Search ve dahası – Burnunuzu ekrana dayayınca kokusunu alacağınız kitaplar
1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

2008 yılında birçok küçük şakaya imza atan Google’ın en dikkat çeken şakası Google Book Search’tü. Google, kitap kokusundan hoşlanan okurları hedef alarak kişilerin sistemde aradıkları kitabı bulduktan sonra monitöre burunlarını dayamalarını ve ekrandaki butona basmalarını istiyordu. Kişilere vadedilen şeyse ekrandan gelecek kitap kokusuydu.

Bir etkinlik oluşturmak istediğinizde size Tom Cruise, Jessica Alba, Pamela Anderson gibi isimlerle bir buluşma ayarlayan ‘Kendimi şanslı hissediyorum’ butonu, fare imlecinden kaçan ‘Ara’ tuşu, sabahları uyanamayanları uyandıracak kova ve sulu Google Uyandırma Kiti, Mars’ta kurulacak koloni için uzman arayan Virgle projesi, 2008 yılındaki bazı diğer şakalardı.

2009 / Google Chrome with 3D ve dahası – İnternet sitelerini 3D gözlüğünüzle inceleme fırsatı
1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Google’ın 2009’da yayınladığı bir internet sitesi, Google Chrome with 3D adında bir internet tarayıcısını açıklıyordu. Tarayıcıyı indiren kullanıcılar, yazıcıdan çıkaracakları gözlük kalıplarını kullanarak kendilerine 3D gözlük yapıp internet sitelerini 3D olarak inceleyebilecekti. Tabii diğerleri gibi bu da bir şakaydı.

Google, 2009’da CADIE adında bir yapay zekâyı da duyurmuştu. CADIE, kullanıcıların okudukları içeriklere yorum yapma, dokümanlara subliminal mesajlar ekleme, Google Haritalar üzerinden gidecek yer tavsiye etme gibi ilginç özelliklere sahipti. Şaka olarak düşünülmesin diye 31 Mart 2009 23.59.59’da yayınlanan CADIE birçok kişi tarafından gerçek sanılmıştı.

2010 / Animal Translator BETA – Hayvanların dediklerini tercüme eden uygulama

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Google’ın en ilginç şakalarından biri olan Animal Translator BETA, bir Android uygulaması olarak kullanıcılara sunulacaktı. Köpekten kediye, ayıdan kuşa kadar birçok hayvanın dediğini tercüme eden bu uygulama elbette bir şakanın ürünüydü.

2011 / Gmail Motion BETA – El hareketlerinizle kontrol edebildiğiniz Gmail arayüzü

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Fare kullanmanın sıkıcılığından bahsedilen Gmail Motion BETA tanıtım videosunda artık herkesin, bilgisayar kamerası aracılığıyla Gmail’i kullanabileceği belirtiliyordu. Gmail’i kontrol etmek için belirlenen hareketlerse oldukça eğlenceliydi. Hareketler bu şekilde olmasa da Android’in yeni sürümünde telefonlarımızı el hareketleriyle kontrol edebiliyor oluşumuz oldukça ilginç bir tesadüf.

1 Nisan şakası yapan diğer bir firma ise Google. Google Motion adında el hareketleriyle e-posta okuma yazma, cevap yazma özellikleri içeren bir ürün(!)’ü tanıtan Google, sırf şakayı biraz daha gerçekçi kılmak için bir de komik video paylaştı.

2012 / Google Haritalar 8 Bit (NES) – Google Haritaları kullanmanızı sağlayan NES kaseti

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Google’ın 2012’deki ilginç şakalarından ilki Google Haritalar 8 Bit (NES) isimli NES kasetiydi. Evinize gelen setten çıkaracağınız ve ‘üfledikten sonra’ NES konsoluna takacağınız kaset, NES üzerinden Google Haritalar’ı kullanmayı vadediyordu.

2012 / Google Fiber Bar – Yiyenlerin enerjisini yükselten yenilebilir fiber

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

2012’de Google tarafından yapılan diğer şaka Google Fiber ekibinden geliyordu. Fiber internetle ilgilenen ekip, yenilebilir fiber geliştirdiklerini söylüyordu. Google Fiber Bar’ı yiyen kişilerin enerjisinin yükseleceği de videoda söylenen bir diğer bilgiydi. Elbette bu da Google’ın yaptığı bir şakadan ibaretti.

2013 / Google Nose – Google’da aradığınız şeyi koklamanıza izin veren özellik

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Koku numaralarına sıkça başvuran Google, 2013’te arama sayfasındaki üst sekmelere Nose adında bir sekme eklemiş ve arama yapan kişilerin aradıkları şeyi bu özellik sayesinde koklayabileceklerini söylemişti. Google’ın bu şakası, birçok kişi tarafından gerçek sanılmış ve şaka, sosyal medyada büyük ses getirmişti.

2013 / Google Wallet Mobile ATM – ATM’ye gitmeden para çekmeyi sağlayan Google aparatı
1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Google’ın yaptığı bir diğer şakaysa para çekmek için ATM’ye gitmek istemeyenleri hedef alıyordu. Google’ın Nexus cihazlarına takılabilen Google Wallet Mobile ATM, istediğiniz zaman ATM’ye gitmeden para çekmenizi sağlıyordu. Birçok kişinin ilgisini çeken bu cihaz, tabii ki bir şakanın ürünüydü.

2014 / Emojify the Web – Yazdığınız şeyi emojiye dönüştüren özellik

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Kendimizi emojilerle ifade etmeye başladığımız o dönemlerde Google, yazdığınız herhangi bir şeyi emojiye dönüştüren Emojify the Web adında ilginç bir Chrome özelliği tanıtmıştı. İzleyenlerin “Keşke gerçek olsa” dediği bu özellik de diğerleri gibi bir şakaydı.

2014 / Google Haritalar Pokemon Challenge – Pokemon Go’ya ilham olan Pokemon oyunu

Aslında şu an size ilgi çekici gelmeyecek olan Google Haritalar Pokemon Challenge adlı bu şaka, 2014’te yayınlandığında tüm dünyanın ilgisini çekmişti. Daha sonra Niantic tarafından geliştirilen Pokemon GO oyununda kullanılan bu konsept, Google’ın gerçek olan şakalarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

2015 / Elgoog – Tersten kullanılan Google arama motoru
1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Google’ın 2015’te yaptığı 1 Nisan şakalarından ilki Elgoog adındaki arama motorunu kullanıma sunmasıydı. Google’ın tersten yazılmış hâli olan Elgoog, arama ekranını ve arama sonuçlarını ayna görüntüsüyle kullanıcılara yansıtıyordu.

2015 / Google Haritalar Pac-Man – Caddelerde Pac-Man oynayabildiğiniz Google Haritalar
1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Google Haritalar ekibi tarafından yapılan 1 Nisan şakasındaysa platformdaki haritalar, devasa Pac-Man bölümlerine dönüştürülmüştü. İlk bakışta oldukça eğlenceli görünen bu haritalar da elbette 1 Nisan şakalarından biriydi.

2015 / Google Tuşsuz Klavye – Dilli düdükle yazı yazma imkânı sunan aparat

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Google Japonya’nın 1 Nisan şakası olan tuşsuz klavye, dilli düdük olarak bildiğimiz düdük sayesinde yazı yazmayı mümkün kıldığını iddia ediyordu. Düdüğü ne kadar öttürdüğümüze göre yazdığımız harf değişiyordu. Tabii bu da diğerleri kadar ilginç bir 1 Nisan şakasıydı.

2016 / Gmail Mic Drop – Google’ın en olaylı 1 Nisan şakası
1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Google’ın 1 Nisan şakaları arasında en olaylı olanı 2016 yılında yapılan şakaydı. Yazılım devi, e-posta hizmeti Gmail’e ilginç bir ‘Gönder’ butonu eklemişti. E-posta gönderirken bu butona tıklayan kişiler, e-posta yolladıkları kişiye bir Minion animasyonu gönderiyordu. Birçok personel, şirket içi yazışmalarda bu butona yanlışlıkla tıklamış ve işinden kovulanlar olmuştu. Google, bu durumdan dolayı özelliği kullanıma kapatmış ve kullanıcılardan özür dilemişti.

2016 / Google Express – İstediğiniz yere kargo teslim eden Google paraşütleri

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Drone’ların kargo teslimatında görev almadığı zamanlarda Google, kargoları paraşütlerle teslim edeceğini duyurduğu Google Express servisini tanıtmıştı. Aslında 1 Nisan şakası olan bu proje, oldukça sevilmiş ve “Keşke gerçek olsa” dedirtmişti.

2016 / Aranabilir Çoraplar – Yakındaki çoraplarınızı bulan uygulama
1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Google’ın 2006 yılında yaptığı bir diğer şakaysa evde çoraplarını kaybeden kişileri hedefliyordu. Şirket, Aranabilir Çoraplar projesini duyurmuş ve geliştirdikleri uygulama sayesinde yakındaki çorapları bulabileceğimizi iddia etmişti. Bu da oldukça ilginç bir 1 Nisan şakası olarak yüzümüzü güldürmüştü.

2017 / Google Wind – Bulutları dağıtıp güneş açtıran yel değirmenleri

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

“Bir şaka için gerçekten bu kadar prodüksiyona gerek var mıydı?” dedirten 1 Nisan şakasında Google, Avrupa’da hâkim durumda olan bulutlu havaları ortadan kaldıracak bir proje sunuyor. Google Wind isimli projeyle belli bölgelere kurulacak yel değirmenleri gökyüzüne çevriliyor ve bulutlar dağıtılıyor. Tabii Google Wind da belki de en ilginç 1 Nisan şakası olarak tarihe geçiyor.

2017 / Google Bubble Wrap Klavye – Balonları patlatırken yazı yazmayı mümkün kılan ilginç sistem

1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Genelde kargolarda ürüne zarar gelmemesi için kullanılan balonlu naylonlar, birçok kişi için de patlatması oldukça eğlenceli nesneler. Google, 2017’de yaptığı 1 Nisan şakasında balonlu naylonları kullanarak iletişim kurulabilen Google Bubble Wrap Klavye’yi tanıtmıştı. Bu klavyenin içindeki okuyucular, balonların patlamış olup olmadığını kontrol ediyor ve buna göre basılmış olan tuşları işaretliyordu.

2018 / Ali Nerede? – Google Haritalar’da Ali’yi aratan mini oyun
1 Nisan Şaka Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? Neden “Aptallar Günü” deniyor?

Dünya genelinde ‘Where is Waldo?’ olarak tanıtılan bu oyun, Türkiye’ye özel ‘Ali Nerede?’ şeklinde değiştirilmişti. Dünya sokaklarında Ali’yi aradığımız bu oyun, oldukça eğlenceli dakikalar yaşatmıştı. Mini oyun, 1 Nisan şakası olmasından dolayı süresi geçtiğinde platformdan kaldırılmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.