adplus-dvertising

1 milyon liralık altın kemerde ‘şaibe’ iddiası

Adana’nın Karaisalı ilçesinde geleneksel Karakucak Güreşleri’ni 3 defa üst üste kazanan pehlivan İbrahim Bölükbaşı, 910 gramlık 24 ayar altın kemer kendisine verilmeyince olayı yargıya taşıdı. Karaisalı Belediye Başkanı Sadettin Aslan’da, “Başpehlivanlık final müsabakasında meydana gelen olaylar sebebiyle tarafımızca şaibeli bir vaziyet kanaati hasıl olduğundan dolayı halen kasamızda mevcut bulunan altın kemerin verilmesi bir müddet askıya alınmıştır” şeklinde konuştu.
Takip et
1 milyon liralık altın kemerde ‘şaibe’ iddiası
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Adana Büyükşehir Belediyesi, 2018 senesinde Karaisalı Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediği Kızıldağ Karakucak Güreşleri için 910 gram 24 ayar altın kemer aldı.Kemer, dönemin Spor Hizmetleri Şube Müdürü Kadir Gül, Daire Başkanı Halil Hızlısoy ve Karaisalı Belediye Başkanı Sadettin Aslan’ın imzalarıyla şampiyon pehlivana verilmek üzere Karaisalı Belediyesi’ne teslim edildi.

2018 ve 2019 senelerinde yapılan Kızıldağ Karakucak Güreşlerini pehlivanlardan İbrahim Bölükbaşı kazandı. 2020 senesinde ise korona virüs salgını sebebiyle güreşler yapılamadı. Bir senelik aranın sonrasında geçen sene gerçekleştirilen Karakucak Güreşlerini gene İbrahim Bölükbaşı kazandı. Kurallar gereği üst üste 3 sene boyunca şampiyon olan pehlivanın daimi sahibi olduğu kemer, İbrahim Bölükbaşı’na verilmedi.

Bölükbaşı Karaisalı Belediyesinden altın kemeri isteyen Bölükbaşı, olumsuz cevap alınca Türkiye Güreş Federasyonu’na başvurdu. Federasyon, altın kemerin İbrahim Bölükbaşı’na teslim edilmesi yönünde görüş bildirdi. Fakat altın kemer verilmeyince İbrahim Bölükbaşı, konuyu yargıya taşıdı.

Davanın görüldüğü Karaisalı Asliye Hukuk Mahkemesi karar için bilirkişi raporunu bekliyor. 1 Eylül’de görülecek davada karar bekleniyor.

Başkandan ‘şaibe’ iddiası

Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, konuyla alakalı yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:
“2019 senesinde Karaisalı Belediyemiz ve paydaş belediyeler tarafından organize edilen Kızıldağ Karakucak Güreşleri’nden sonra tarafımıza ulaşan şaibe ve duyumları, kurmaylarımız tarafından değerlendirilmiş ve pandemi sebebiyle 2020 senesinde yapılamayan güreşlerin sonrasında organize edilen 2021 senesi güreşleri mercek altına alınmıştır. Güreş üstatlarının görüşleri değerlendirilerek, öbür güreşçilerin şaibe söylentileri ciddiye alınmış ve başpehlivanlık final müsabakasında meydana gelen olaylar sebebiyle tarafımızca şaibeli bir vaziyet kanaati hasıl olduğundan dolayı halen kasamızda mevcut bulunan altın kemerin verilmesi bir müddet askıya alınmıştır. Fakat bu süreçte güreşçi aklınca kendini garantiye almak ismine yargıya başvuru etmiştir.”

Konunun yargıda olduğunu ve yüce mahkemenin vereceği kararı uygulamanın en doğrusu olacağını ifade eden Aslan, “Kasamızda muhafaza edilen altın kemerin verilmesi mahkemenin devam etmesi sebebiyle hukuken mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.