adplus-dvertising

1 Leva 7 Lira Oldu, Edirne’ye Alışveriş İçin 1 Milyon Bulgar Geldi! Kişi başı 500 euro harcıyorlar

Türkiye’de döviz kurlarının artmasıyla yılbaşından bu yana özel araç ve çeşitler ile Kapıkule ve Hamzabeyli Hudut Kapısı’ndan 1 milyon Bulgar turist, Edirne’ye giriş yaptı. 1 Bulgar levası’nın 7 liraya yükselmesiyle tüm gereksinimlerini Türkiye’den karşılayan turistler, bilhassa hafta sonu kentte yoğunluk oluşturdu.
Takip et
1 Leva 7 Lira Oldu, Edirne’ye Alışveriş İçin 1 Milyon Bulgar Geldi! Kişi başı 500 euro harcıyorlar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü datalarına nazaran, Kapıkule ve Hamzabeyli Hudut Kapısı’ndan 1 Ocak- 27 Kasım’da 1 milyon Bulgar turist, Edirne’ye geldi. 700 bini Kapıkule, 300 bini de Hamzabeyli’den olmak üzere özel araç ve çeşitler ile kente giriş yapan Bulgar turistler, hudut kapılarında da yoğunluk oluşturdu. 1 Bulgar levası’nın 7 liraya yükselmesiyle iğneden ipliğe tüm muhtaçlıklarını Türkiye’den karşılayan turistler için esnaf da harekete geçti ve Bulgarca tanıtımlarını artırdı.

Kişi başı 500 euro harcıyorlar

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Recep Zıpkınkurt, hafta sonları Bulgar turist sayısının 12 bini bulduğunu ve kişi başı 500 euro harcandığını belirtti. Kent pazarında bayan ve erkek giysi eserleri satan esnaftan Serkan Şen, işlerinin 3 kat arttığını belirterek, ‘Leva’nın yükselmesi bizim yüzümüzü güldürdü. İşlerimiz katı arttı. Pazardan birinci kere son 20 gündür zevk alarak iş yapıyoruz. Devamını bekliyoruz. Tamam bizim paramız onlara nazaran düşük fakat kalite olarak çok üstünüz. Şu anda en çok mont satıyoruz şu anda. Bunun yanında Bulgaristanlı ya da Yunanistanlı turistler pazarlık da yapmıyor. Şu anda Bulgaristan’ın yüzde 100’ünü giydiriyoruz, büsbütün bize endeksliler’ dedi.

En çok baklava satın alıyorlar

1 Leva 7 Lira Oldu, Edirne’ye Alışveriş İçin 1 Milyon Bulgar Geldi! Kişi başı 500 euro harcıyorlar

‘Burada her şey çok ucuz’

Bulgaristan’ın Plovdiv kentinden alışverişe gelen Gergana Lazarova, ülkelerine nazaran Edirne’de her şeyin daha ucuz olduğunu belirterek, ‘Edirne’ye alışveriş yapmaya geldik. Burada her şey çok ucuz. Mont ve çorap aldım. Alışverişe devam ediyorum. Her cuma buraya gelip, alışveriş yapıyoruz. En çok çorap alıyorum. Burada eserler hem kaliteli hem de ucuz. Bulgaristan’da o kadar kaliteli değil’ dedi.

Bulgaristan’ın Şumnu kentinden gelen Gülçin Mehmedova da ‘Uzun yoldan geldik. Ne beğenirsek alıyoruz. Fiyatlar bize nazaran çok uygun. Burada eser biraz daha kaliteli. Bizim orada artık birden fazla kişi buradan giyiniyor, diyebiliriz’ diye konuştu.

Bulgar yetkililerin sınırda araçlarını denetim ettiğini ve 300 euro’dan fazla alışveriş yapıldığında ülkeye giriş müsaadesi verilmediğini belirten Müjgan Mustafa ise ‘Yiyecek, içecek ve giyecek aldık. Bayağı para harcadık, aldıklarımız 500 euro’yu buldu. Şu an fiyatlar evvelki haftalara nazaran biraz kıymetli. Bulgar tarafında genelde 300 euro’yu geçmediği sürece gümrükte sorun çıkmıyor’ dedi

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.