1 Haziran sonrası normalleşme başlıyor!

Normalleşme nasıl olacak? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin normalleşme süreciyle ilgili önemli açıklamalar yaparak 1 Haziran'ı işaret etti. Normalleşme ile ilgili detaylar gün yüzüne çıkmaya başladı.
Takip et
1 Haziran sonrası normalleşme başlıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Geçtiğimiz günlerde pek çok alanda normalleşme başladı fakat hâlâ sokak kısıtlaması ve restoranların açılması gibi konular için Kabine’den çıkacak kararlar bekleniyor. Kararlarda vaka sayısı önem kazanıyor.

Vaka sayılarının daha da düşmesiyle normalleşme sürecine girilecek. Haftalık tabloya bakıldığında ise hedeflenen 5 bin rakamına henüz ulaşılamadı fakat her geçen gün pozitiflik oranı, hastaneye yatışlar ve vefat sayılarında azalma başladı.

1 Haziran sonrası normalleşme başlıyor!

Haziranda gelecek toplam 30 milyon BioNTech aşısıyla günlük bir milyon aşılama hedefi için çalışılacak. En geç sonbahara kadar 18 yaşa da aşılama yapılacak.

Peki 1 Haziran’da normalleşme için hangi adımlar atılacak. İşte Kabine toplantısı sonrası alınması beklenen kararlar Hürriyet gazetesinde Meltem Özgenç imzasıyla yayımlandı.

Restoranlara kişi sınırı

Vakalardaki azalma devam ederse 1 Haziran’dan sonra restoran ve kafeler kişi sınırlamasıyla yeni normali karşılayacak. Haziran ayı için ilk doz aşılamada büyük bir aşama kaydedilmesi beklenirken, bu vaziyet otomatik olarak 1 Haziran sonrası yasakları da etkileyecek.

Düğünler açık havada

Düğün yapmak için Kabine toplantısından çıkacak kararı bekleyen çiftlere de 1 Haziran sonrası müjde verilebilir. Bu müjde gelirse düğün salonları belli konuk sayısına göre hizmet verebilecek.

İlk etapta açık alanlarda düğünlerin yapılması beklenirken, aşılamanın artmasıyla beraber bu vaziyetin kapalı düğün salonlarına kadar ilerlemesi bekleniyor.

Halı sahalar spor salonları açılabilecek

Vaka sayılarında düşüş bu hızla devam ederse, halı sahalar, spor salonları, yüzme havuzları kapılarını gene müşterilerine açabilecek.

1 Haziran sonrası normalleşme başlıyor!

Parklarda 2 metre mesafe arada maskesiz oturabilecek

Normalleşme adımları hızlanırken, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu da çalışmalarına hız verdi. Bilim Kurulu’nun üstünde çalıştığı konularla alakalı alınan bilgiye göre, normalleşme sürecinin başlayacağı haziran ayından itibaren sahillerde, parklarda, bahçelerde, kişiler arası iki metre mesafe varsa, insanlar artık maskesiz oturabilecek ya da dolaşabilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.